Çarklar dursun, işçiler korunsun

Kamuda ve fabrikalarda vaka haberlerinin artmasına tepki gösteren Genel İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, ‘Bu süreçte çarklar durmalı, işçiler korunmalıdır’ dedi

Çarklar dursun, işçiler korunsun

Haber/ Didar DEMİRCİ

Korona virüs sürecinde Türkiye’deki tablo giderek ağırlaşıyor. Özellikle fabrikalarda çalışan işçilerden gelen vaka haberleri ise son zamanlarda gazetelerde sıklıkla gündeme getiriliyor. Süreci değerlendiren DİSK Genel İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, “Basın ve kamuoyunda bilindik bir çok fabrikada sermaye kar hırsı nedeniyle kuralsızca, önlem alınmadan işçiler çalıştırılıyor” diye konuştu. Kara, geçtiğimiz aylarda korona virüs vaka haberleriyle tepkileri üzerine toplayan Vestel’den örnek vererek şunları dile getirdi, “Vestel fabrikalarında bin işçide Kovid-19 pozitif çıkmasına rağmen işveren üretimi durdurmamıştır. İşçilerin hayatı buzdolabından daha mı değersizdir. Biz işçiler çalışırken ölmek istemiyoruz, virüs üreten bu fabrikanın kapatılması gerekmektedir. Toplum için risk ve virüs kaynağı olan işyerlerinde özellikle kapalı alan fabrikalarda üretime ara verilmeli, işçilere test yapılmalı ve ücretli izne çıkarılmalıdırlar” ifadelerini kullandı.

Ciddi mücadele gerekiyor

Fabrikalarda ve işyerlerinde salgının yayılmasına karşı hükümetin kayıtsız kaldığını dile getiren Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Saray, sermaye gibi insan yaşamını hiçe sayarak karını büyütmeyi hedef belirlemiş durumdadır. Sağlık Bakanı ve Çalışma Bakanı tüm bu yaşananlar karşısında kulaklarını ve gözlerini kapatmışlardır. Tüm değerleri üreten biz işçiler halkın sağlığını korumak için yetkilileri sorumluluğa davet ediyoruz. Bu süreçte çarklar durmalı işçiler korunmalıdır.” Kara, Türkiye’nin korona virüs verilerinin doğru açıklanmadığını ve güvenilir olmadığını iddia ederek, “Bu durum Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın söylemleri ile de doğrulanmakta. Salgının artık yakın çevremize ve hatta evimize kadar girdiği bu koşullarda mücadele ciddiyetle yapılmalıdır.”

YORUM EKLE

banner97

banner96