banner135

Buçuklu zamlar karın doyurmuyor

Memur maaşlarına gelen yüzde 30.5’lik zam hakkında değerlendirmede bulunan Genel Sağlık İş MYK Üyesi Genel Örgütlenme Sekreteri Tarık Doğan, pazardaki enflasyona işaret ederek, “Buçuklu zamlar karın doyurmuyor” dedi

Buçuklu zamlar karın doyurmuyor

Haber/ Didar DEMİRCİ

Geçtiğimiz gün kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur maaşlarında toplamda yüzde 28 oranında bir artış yapıldığını belirterek, “Memurlarımızın ocak ayındaki yüzde 5'lik dönem zammını yüzde 7.5 olarak uygulama kararı aldık. Böylece memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30 buçuk olarak belirledik” demişti. Söz konusu açıklama sonrası memur maaşlarına gelen zammı değerlendiren Genel Sağlık İş MYK Üyesi Genel Örgütlenme Sekreteri Tarık Doğan, “Sağlıkçılara yapılan zamla ilgili aslında belli olan bir şey yok. Daha ortada şayia dolaşıp duruyor. Yüzde 30.5 dediler ama bunun ne kadarı reel olarak yansıyacak şu ana kadar net bir rakam yok. Sadece oran zikredildi” diye konuştu.

'MAAŞ YATINCA ÖĞRENECEĞİZ'

Sağlık çalışanlarının aklında yapılan zamma yönelik sorular olduğunu dile getiren Doğan, ekonomik krize dikkat çekti. Öte yandan hekim maaşlarına yapılacağı söylenen ve sonrasında geri çekilen zammı hatırlatan Doğan, “Hekimlere yapılan zam diye bahsedilen de sadece sabit ödemeyi maaşa aktararak bir zam yapılmış gibi göstereceklerdi. Sağ cebimize koyduklarını sol cebimize koyarak maaş artışı yaptık diye ortaya çıktılar. Gerçekte bir artış olmadığı halde söyledikleri buydu” dedi. Yüzde 30.5’lik zammın da nasıl olduğuna ilişkin maaşlar hesaplara yattıktan sonra netlik kazanacağını söyleyen Doğan, “Hemen her şeye zam geldi. Yüzde 198’lik bir enflasyonun olduğu ortamda yüzde 30.5, yüzde 40-50’lik artışlar neyi karşılar? Ortada net olan bir şey yok. Sadece ‘birilerinin hakkını savunuyoruz’ argümanı var. Artışın önemli bir kısmı zaten Ağustos ayında imzalan toplu sözleşmeden geliyor. Geçmişten gelen şeyleri de bunun içine katarak bir artıştan bahsediyorlar. Yani aslında olayın aslı yüzde 7.5… Bunu kalkıp sağa sola yüzde 30.5 diye lanse ediyorlar. Yüzde 7.5 değil isterse 17.5 olsun, alım gücümüzün düştüğü bir ortamda buçuklu artışlar karın doyurmuyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100