banner135

Bir yıllık mücadele TİS’le sonuçlanacak

Taşeron PTT emekçilerin hakları için geçtiğimiz yıl örgütlenmeye başlayan ancak işverenin baskısıyla karşı karşıya kalan PTT Sen, verdiği mücadelenin karşılığını toplu iş sözleşmesi masasına oturarak almayı hedefliyor.

Bir yıllık mücadele TİS’le sonuçlanacak

Haber / Didar DEMİRCİ

PTT Sen Genel Başkanı Halit Büyük, işverenle olumlu bir süreç yürüttüklerini açıkladı. PTT’nin taşeron işçileri arasında örgütlenen Posta, Telefon ve Telekomünikasyon İşçileri Sendikası (PTT Sen), taşeron şirket PARK Konak’ın baskısıyla bir yıl mücadele etti. PTT Sen temsilci ve yöneticilerinin verdiği mücadele 1 yılın sonunda zaferle sonuçlandı. Şu an Park Konak şirketi ile toplu iş sözleşmesi süreci yürüten PTT Sen yöneticileri, taleplerini Emeğin Sesi’ne anlattı. Toplu sözleşme süreci hakkında bilgi veren PTT Sen Genel Başkanı Halit Büyük, verdikleri mücadele sonucunda Yargıtay’ın yetkilerini onadığını ve Ege Bölgesi'ndeki 6 ilde (Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, Uşak ve İzmir) tek yetkili sendika olduklarını açıkladı. Büyük, “Yetkimiz onandıktan sonra şirkete toplu iş sözleşmesi çağrısı yaptık. İşveren de kabul etti. 11 Ağustos 2021’de ilk görüşmeyi gerçekleştirdik. Olumlu bir süreç yürütülüyor” diye konuştu. Büyük, ayrıca örgütlenme aşamasında kendilerine üye olan taşeron işçilerin çoğunun baskılar nedeniyle üyelikten çıktığını hatırlatarak, “Bizden ayrılan üyelerimizin yüzde 80’i geri döndü” dedi.

Büyük, toplu sözleşme sürecinde taşeron işçilerin kıdem tazminatı ve yan haklarında iyileştirme yapmayı hedeflediklerini dile getirerek, “3 yıl içerisindeki 6 dönemlik toplu iş sözleşmesinin, birinci döneminde yüzde 25 zam geri kalan 5 dönemde de enflasyon artı 3 puan oranında zam bekliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100