ARTI TV ve ARTI Gerçek’e Basın İş tepkisi

ARTI TV ve ARTI Gerçek yönetimi, DİSK Basın İş Sendikası’yla olan sözleşmeyi feshederek, bünyesinde çalışan 50’den fazla basın emekçisini işsizlikle karşı karşıya bıraktı. Söz konusu iddiaları gündeme taşıyan Basın İş Sendikası, kamuoyuna çağrı yaptı

ARTI TV ve ARTI Gerçek’e Basın İş tepkisi

Haber/ Didar DEMİRCİ
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Basın İş Sendikası, “Sözümüz bu kez net” diyerek, ARTI TV yönetimine seslendi. Sendikadan yapılan açıklamada, “Değersizleştirme, mobbing ve zamsız geçen 4 yıl... Bütün bunlar bıçağın kemikte olduğu bir vakitte iş bırakma eylemiyle ‘dolaylı’ dile getirildi. DİSK Basın-İş’in de devrede olduğu hak arayışı sürecinde, Artı TV’nin ‘sessizlerin, ezilenlerin, kadınların, halkların, işçilerin, LGBTİ+’ların” sesi olduğu gerçeğinin yarattığı değere saygı duyarak müzakerelerle protokol imzalatmayı başardık. İmza atılmasını yönetimin ‘iyi niyeti’ olarak okuduk. Meğer büyük bir yanılgıymış!” ifadelerine yer verildi.

İşlerini kaybettiler

Hak arayışında öne çıkan çalışanların teker teker işten çıkarılmaya başlandığını, son olarak da DİSK-Basın İş İşyeri Temsilcisi Cenk Kolçak’ın ‘hiyerarşiyi gözetmeme’ bahanesiyle ücretsiz izne çıkarıldığını duyuran Basın İş Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu yönetim anlayışı için bu ‘kefaretin’ yetmeyeceği açıktı. İşten çıkarmalara karşı tutum belirlemeye çalışırken, Artı yönetimi akıl almaz bir kararla hukuki ve fiili mücadeleye hazırlanan sendikamıza söz konusu şirketlerle sözleşmesini feshettiğini deklare etti. Bu karar, şirketlerde çalışan herkesin işsiz kalması demek! Bu karar, hak arayan, haksızlığa sessiz kalmayan basın emekçilerini açlıkla, işsizlikle cezalandırmak demek!” 4 Mart’ta imzalanan protokol sonrasında 7 kişinin istifaya zorlandığı açıklanarak, kamuoyuna çağrıda bulunuldu. Yapılan çağrıda, “Şimdi ise sözleşme feshi ile 50’den fazla çalışan işsiz kalacak. Artı yönetimini işçi düşmanı, sendika düşmanı bu tutumdan vazgeçmeye çağırıyoruz. Artı Tv’de program yapan, Artı Gerçek’te yazı yazan tüm gazeteci, yazar ve aydınları, okurları, izleyicileri ve tüm kamuoyunu bu kitlesel emek kıyımına karşı dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.

YORUM EKLE

banner97

banner96