banner112

Akgül: Sağlıkta şiddeti iktidar körüklüyor

Hamile hemşirenin hasta yakınları tarafından darp edilmesi hakkında Emeğin Sesi’ne konuşan Genel Sağlık-İş İzmir Şube Sekreteri Ali Kemal Akgül, sağlıkta şiddeti iktidarın körüklediğini söyledi

Akgül: Sağlıkta şiddeti  iktidar körüklüyor

Haber / Didar Demirci

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde hasta yakını 4 kişinin hamile hemşireyi tekmelerle darp etmesi vicdanları sızlattı. Sağlıkta şiddet olaylarının her geçen gün daha da kötü bir hal alarak gündeme gelmesi üzerine değerlendirmelerde bulunan Genel Sağlık-İş İzmir Şube Sekreteri Ali Kemal Akgül, “Önleyici tedbirler almak yerine, şiddeti adeta körükleyen tutum takınan iktidarın umursamazlığı nedeniyle, ülkemizde her geçen gün onlarca, her yıl on binlerce sağlık çalışanı şiddete uğramakta; sağlık çalışanları 'kasten öldürme, kasten yaralama, hakaret, tehdit, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme vs.' gibi suçların mağduru olmaktadırlar. Bu yönüyle sağlık personellerinin, görevlerini ifa etmekte iken hem fiziksel hem de psikolojik yönden şiddete uğradıkları görülmektedir” dedi.

ŞİDDET SINIR TANIMIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın kiracı olduğu şehir hastanelerinden biri olan İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde hamile bir hemşireye hasta yakınları tarafından yapılan saldırının sağlıkta şiddetin en son örneği olduğunu vurgulayan Akgül, “Yaşanan olayın vahametini artıran ise, saldırıya maruz kalan sağlık çalışanının hamile olmasıdır. Artık ‘sağlıkta şiddet’ olgusu hiçbir sınır tanımamaktadır” diye konuştu. Ayrıca 9 Mayıs 2019’da Genel Sağlık-İş tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifini hatırlatan Akgül, söz konusu teklifin bir an önce yasalaşması için çağrıda bulundu. Meclise sunulan yasa teklifi hakkında bilgi veren Akgül, şunları söyledi: “Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yapılacak kanun değişikliği teklifi Meclis’te AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmiş ve yerine şiddeti önlemekten uzak, göstermelik bir yasal düzenleme yapılmıştır. Genel Sağlık-İş Sendikası olarak yapılan düzenlemenin hiçbir şekilde etkin bir sonuç sağlamayacağını, sağlıkta şiddetin ancak, sendikamız tarafından gündeme getirilen yasa teklifi doğrultusunda, Türk Ceza Kanunu’na eklenecek maddelerle engelleneceğini, ifade etmemize rağmen, iktidar tarafından bu uyarılar dikkate alınmamıştır.”

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 10:33
YORUM EKLE

banner101

banner100