Adem Yıldırım: Borçlar sürekli artıyor

Birleşik Kamu İş İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, ekonomik krizin boyutlarını değerlendirerek, iktidarı eleştirdi. Yıldırım, “İktidar acilen krizi derinleştirmekten ve ekonomik-mali açmazları büyütmekten vazgeçmeli” dedi.

Adem Yıldırım: Borçlar sürekli artıyor

Pandemi nedeniyle zor günlerden geçtiğimizi hatırlatan Birleşik Kamu İş İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, sağlık sorunlarının beraberinde gelen ekonomik sıkıntılara değindi. Mevcut ekonomik sorunların temelinde iktidarın ekonomik ve sosyal politikalarının olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “İktidar, ekonomik ve sosyal anlamda bir kaos durumu oluşturmuştur. İktidar, tarihimizin en büyük ekonomik krizini ülkemize yaşatmaktadır. AKP iktidarı döneminde işsizlik, açlık-yoksulluk, enflasyon rakamları ve yurttaşların borcu sürekli artmaktadır” dedi. Yıldırım, TÜİK’in açıkladığı yüzde 16.19’luk enflasyon oranının uluslararası kıyaslamasına değinerek, şu sıralamayı yaptı:

“Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona, G-20 ülkeleri arasında en yüksek 2. enflasyona, Dünya genelinde ise en yüksek enflasyona sahip 14. ülkedir. Türkiye şu an yüzde 19 ile Avrupa’nın en yüksek faiz oranlarına sahip ülkesi konumunda, Dünya sıralamasında ise Türkiye yüksek faizde 7’nci sıradadır. Kongo, Sudan, Angola gibi ülkeler Türkiye’den daha düşük faiz uygulamaktadır. Vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu 16 - 22 Nisan arasında ise 859.7 milyar TL oldu. Tüketici güven endeksi nisanda bir önceki aya göre yüzde 7,5 azalarak 80.2’ye kadar geriledi.”

YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100