400 maden işçisi iş bıraktı

Bağımsız Maden İş Sendikası'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Kayseri’nin Develi ilçesinde faaliyet gösteren Oksüt Altın Madeni'nin 400 işçisi haklarını alamadıkları ve kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı.

400 maden işçisi iş bıraktı

Haber/ Didar DEMİRCİ

Bağımsız Maden İş Sendikası'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Kayseri’nin Develi ilçesinde faaliyet gösteren Oksüt Altın Madeni'nin 400 işçisi haklarını alamadıkları ve kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bıraktı. Sendika, maden işçilerinin taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Üç yıl geriden geldiğimiz için maaşlarımıza yüzde 80 zam istiyoruz. Her işçiye senede 4 ikramiye verilsin. Ramazan ayında iaşe yardım yapılmasını istiyoruz. Kurban Bayramı’nda kurban yardımı istiyoruz. Resmi ve dini bayramlarda çalışan işçilere 1’e 2 ücret ödenmesini istiyoruz. Madene ulaşım ve geri dönüş süresinin mesai olarak hesaplanmasını istiyoruz. İşçileri baskı altında tutmak için konulan kameraların yalnızca dış mekânı görüntüleyecek şekilde değiştirilmesini istiyoruz. İşçi temsilcilerinin demokratik bir şekilde işçiler tarafından belirlenmesini istiyoruz. Önümüzdeki ücret zammı için iki oturum şeklinde toplantı yapılmalı ve işçilerin talepleri dikkate alınmasını istiyoruz. Hak arayan hiçbir maden işçinin işten atılmamasını istiyoruz. Ücretlere insanca yaşayacak bir zam yapılmasını istiyoruz. Mavi yaka işçilere verilen banka promosyonlarının maaşlara yansıtılmasını istiyoruz. Şartlarımız kabul edilmediği takdirde haklarımızı yasal yollar da dahil olmak üzere aramaya devam edeceğiz.”

YORUM EKLE