2020'nin DİSK'i için toplandılar

İstanbul'da gerçekleşen DİSK'in 16'ıncı Olağan Genel Kurulu'nda örgütlü mücadelenin gücü vurgulandı. Kurulda yapılan seçimle, Arzu Çerkezoğlu tekrar seçilerek güven tazeledi

2020'nin DİSK'i için toplandılar

Haber/ Gökçe ADAR

DİSK’in 16'ıncı Olağan Genel Kurulu 14-15-16 Şubat 2020 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. '2020’lerin DİSK’i Emeğin Türkiye’si' sloganı ile toplanan Genel Kurulda işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma ruhu vurgulandı. Üç gün süren kurulun son gününde, delegeler, DİSK'in önümüzdeki dönemde görev yapacak organlarını belirledi. Arzu Çerkezoğlu, bir dönem daha başkanlık koltuğuna oturdu. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK'in ekmek mücadelesinin bir parçası olarak demokrasi mücadelesi olduğunun altını çizerek, “Bugün artık ülkemizde korunacak bir demokrasiden değil, kurulacak bir demokrasiden söz ediyoruz. İnanıyoruz ve biliyoruz ki, işçi sınıfının da memleketin de kurtuluşu kendi eserimiz olacaktır. Bunun için en öncelikli görevimiz örgütlenmektir. Tarihin bu onurlu görevinin sahipleri olarak, üretenlerin yöneten olduğu emeğin Türkiye’sini omuz omuza kuracağız” dedi. Genel kurulda, DİSK Genel Sekreterliğine Adnan Serdaroğlu, Yönetim Kurulu üyeliklerine Remzi Çalışkan, Alaaddin Sarı, Mustafa Aguş, Kazım Doğan ve Seyit Aslan seçildi. 

Emekçinin umudu DİSK

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, DİSK'in aynı hedef doğrultusunda ilerlediğini ve pek çok emekçinin umudu olmaya devam ettiğini söyleyerek, “Hak ve gelecek mücadelemiz, sermayeye hizmette sınır tanımayan hükümet tarafından engelleniyor, grev ve eylemlerimiz yasaklanıyor. Örgütlenme hakkımıza getirilen kısıtlamalarla mücadelemiz engelleniyor. İşte tam bu döneme denk gelen DİSK 16. Genel Kurulu tamamlandı. DİSK önüne koymuş olduğu hedefle 1967’den bu güne kadar tüm engellemelere rağmen yoluna devam ediyor. İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin umudu olmaya devam ediyor. Demokrasiyi yeniden inşa etmek için 2020’lerin DİSK’ini yaratmak için emeğin Türkiye’si için, memleketin ve işçilerin geleceği için DİSK yoluna devam ediyor” ifadelerini kullandı. Sarı, Türkiye'de ekonomik krizin yoksulların sırtına bir hançer gibi saplanmaya devam ettiğini de ekleyerek, çözümün örgütlü mücadele olduğunu söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92