'20 bin kişiye verdiğinizi istiyoruz'

Metro A.Ş ile Demiryol İş Sendikası arasında devam eden 9’uncu dönem toplu sözleşme görüşmeleri hakkında Emeğin Sesi’ne konuşan Demiryol İş İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, “20 bin kişiye verdiğinizi istiyoruz” diye konuştu

'20 bin kişiye verdiğinizi istiyoruz'

Haber/ Didar DEMİRCİ

Metro A.Ş’de devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde 21 günlük arabuluculuk sürecine geldiklerini ve bu sürenin 25 Ağustos’ta sona ereceğini dile getiren Demiryol İş İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, ücretler konusunda anlaşamadıklarını ifade ederek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘Eşit işe eşit ücret’ söyleminin altının doldurulmasını bekliyoruz” dedi. Öte yandan Giral, arabulucu sürecinde anlaşma sağlanamazsa ikinci 60 günlük sürecin başlayacağını vurgulayarak, bu süreçte de yasal olarak grev kararı asmaları gerektiğini hatırlattı.

ÜVEY EVLAT OLMAK İSTEMİYORUZ

Demiryol İş Sendikası İzmir Şubesi olarak amaçlarının kimseyi mağdur etmek olmadığını dile getirerek sözleşme konusunda bilgi veren Giral, “Her görüşmede toplu sözleşmenin uzlaşmayla çözülmesini istediğimizi defalarca söyledik. Ancak şu ana kadar ücretle ilgili herhangi bir yere gelemedik” dedi. 630 çalışandan 250’sinin asgari ücret aldığını ve sosyal paketlerde de diğer şirketlere göre adaletsiz olduğunu açıklayan Giral, “Biz onlara şunu da söyledik; sosyal paketlerimizi diğer şirketlerle eşit hale getirin. Taban ücretlerindeki adaletsizliği giderin. Toplu sözleşmeyi masada uzlaşmayla bitirelim, dedim. Tabi bu arada Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in ‘Eşit işe, eşit ücret’ söylemini ciddiye almayan bir tavırla da karşı karşıyayız. Tunç Başkan’la görüşmelerimizde ‘eşit işe eşit ücreti’ hayata geçireceğini söylemişti” diye konuştu. Ayrıca Giral, istek ve taleplerinin ciddiye alınması için geçtiğimiz hafta sakal eylemi başlattıklarını belirterek, “Bundan sonraki eylemlerimiz tabi arabulucu sürecinde ne olur ne biter? Bize bir teklif gelir mi? Gelirse arkadaşlarımızla beraber değerlendirip, masada bitecekse bitiririz. Yoksa dediğim gibi yasal olarak grev kararını almamız gerekiyor. İnşallah bizi oraya sürüklemezler” dedi. Ücretlerin çok düşük olduğunu, işçilerin geçinmekte zorlandığını ve diğer şirketlere göre Metro çalışanlarının daha az maaş aldıklarını ifade eden Giral, “Biz Metro çalışanı emekçiler olarak, belediyenin gözünde üvey evlat olmak istemiyoruz. 20 bin çalışana verdiğinizi 600 çalışan için istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsci
İsci - 4 ay Önce

insALLAH. ESİT işe eşit ücret olur .

Gariban
Gariban - 4 ay Önce

Garibanın yüzü gülmez herkese verilir bize verilmez

banner101

banner100