banner112

Türkiye'de internet tüketicileri en çok kitap alıyor

Türkiye'de internet tüketicileri en çok kitap alıyor
İnternet alışverişinde ABD ve Batı Avrupa’yla yarışır hale gelen Türkiye’de tüketiciler 2016 yılında internet üzerinden en çok kitap ve müzik kategorisinde alışveriş yaptı.

51 ülkede 18 bin 430 tüketiciyle gerçekleştirdiği Küresel İnternet Tüketicileri Raporu ile 2017’de 2.4 trilyon dolarlık hacme ulaşması beklenen küresel e-ticareti araştırdı. KPMG Küresel İnternet Tüketicileri Raporu, yaşları 15 ile 70 arasında değişen ve son 12 ay içerisinde internetten en az bir ürün satın almış kişilerle yapıldı.

İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin davranış, tercih ve tutumlarını inceleyen araştırmaya Türkiye’den de 273 tüketici katıldı. E-ticaretin hızla büyüdüğünü gösteren araştırmaya göre Türkiye internet alışverişinde parayı en çok kitap ve müziğe harcadı. Bunu elektronik/bilgisayar, aksesuar, gıda, oyuncak/oyun/video oyunları, kadın ayakkabı/giyim ve spor malzemeleri kategorileri izledi.

Araştırmayı değerlendiren KPMG Pazarlama ve İş Geliştirme Lideri Sinem Cantürk, “Türkiye’den araştırmaya katılan internet tüketicilerinin yılda ortalama 15 internet alışverişi yaptığı ortaya çıktı. Bu oran Amerika-Batı Avrupa’nın biraz altında olsa da gelişmiş ülkelerle yarıştığımız anlamına geliyor. Türkiye, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Afrika’nın ise üzerinde yer aldı. Asya bu konuda açık ara lider konumda. Asya ülkelerinde internet alışverişini temel tercih sebebi ise tüketicilerin şehirlerdeki ve alışveriş merkezlerindeki kalabalıktan kaçma isteği olarak belirlendi” dedi.

ABD, Endonezya ve Türkiye aksesuarla öne çıktı

Bölgelere göre en çok satılan ürünlerin farklılık gösterdiğini belirten Cantürk, şöyle devam etti: “Avustralya ve Belçika en çok internetten şarap alırken, ABD, Endonezya ve Türkiye’de aksesuar ürünlerinin öne çıktığı anlaşıldı. Hindistan, Rusya ve BAE telekomünikasyon ürünleri ve erkek ayakkabısı, Asya Pasifik, Rusya ve Orta ve Doğu Avrupa kozmetik, Brezilya ve Yunanistan ilaç ve sağlık bakım ürünleri, Afrika ve Ortadoğu ev eşyaları, İngiltere ve Çin market ürünleri, Finlandiya spor ürünleri, Fransa ise çocuk giyimi, oyuncak ve oyunları tercih etti.”

Erkekler internet alışverişinde kadınları geçti

KPMG araştırmasından ezber bozan bir sonucun da çıktığını belirten Cantürk, “Lüks eşyaların yüzde 55’ini, elektronik eşyaların da yüzde 72’sini alan erkeklerin, bu ürünlerde kadınları internet alışverişinde geçtiğini görüyoruz. Erkekler ile kadınların internetten alışveriş yapma sıklığı birbirine çok yakın olsa da erkekler her bir işlemde ortalama 220 dolar harcarken kadınlar yaklaşık 151 dolar harcamışlar. Bunun başlıca nedeni, erkeklerin genellikle lüks eşya ve elektronik gibi daha yüksek fiyat dilimlerindeki ürünleri, kadınların ise genellikle kozmetik ve gıda gibi daha düşük fiyat dilimlerindeki ürünleri satın almış olmaları” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 11:36
YORUM EKLE

banner97

banner96