Tüm şişeli ürünler depozitolu satılacak

Çevre ile ilgili yasalarda değişiklik öngören kanun teklifi TBMM komisyonunda kabul edildi.

Tüm şişeli ürünler depozitolu satılacak

Teklif ile 3 önemli düzenleme geliyor. Scooter’lar trafikte, ambulans, itfaiye, polis araçları gibi öncelikli olacak. Su dahil her türlü şişeli ürün, 2022’den itibaren depozitolu satılacak.

Çevre Ajansı kurulması ve bazı yasalarda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi TBMM Çevre Komisyonunda kabul edildi. Meclis Genel Kurulunda da ele alınacak teklif ile 3 önemli düzenleme geliyor. Şehir içinde elektrikli scooter kullanımı kurallarla bağlandı ve bu araçlara ambulans, itfaiye, polis araçlar gibi öncelik tanındı. Su dahil her türlü şişeli ürün de 2022'den itibaren depozito ile satılacak. Otopark yapma yetkisi ise ilçe belediyelerinde olacak ve elde edilen gelirden büyükşehire pay aktarılmayacak. Bu maddenin, CHP'nin önemli Büyükşehirlerde seçimi kazanması sonrası getirilmesi de dikkat çekti.

Teklif uyarınca, scooter'lar 15 ve üzeri yaş grubunca kullanılabilecek.  Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa e-scooter'lar taşıt yolunda sürülemeyecek. Bu araçlara tek kişi binebilecek ve sırt çantası hariç yük ve yolcu taşınamayacak. Sürücüler, sağa ve sola dönüşlerde, bisiklet ve e- scooter kullananlara ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacak. E-scooterlar otoyol ve şehirlerarası kara yolları ile azami hız sınırı saatte 50 kilometrenin üzerinde olan yollarda kullanılamayacak. Scooter kiralayan şirketler belediyelere her araç için günlük 16 lira 66 kuruş işgaliye bedeli ödeyecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 10:55
YORUM EKLE

banner97

banner96