Süt endüstrisinde Türk devrimi

Hayvan ve çiftçi refahı ile tüketici sağlığını gözeten, çevre ve enerji dostu ürünler üreten LAKTO, ‘LAKTOWASH’ ile ‘EuroTier İnovasyon Ödülleri’nde gümüş madalya aldı. LAKTO Kurucularından Sumer Tömek, dünyada tek olan ürünlerini 2023’te seri üretimle piyasaya sürmeye hazırlandıklarını açıkladı.

Süt endüstrisinde Türk devrimi

Haber/ Didar DEMİRCİ EuroTier İnovasyon Ödülleri’nden birini alan ilk Türk firma olarak tarihe geçen LAKTO, ödülü almasını sağlayan LAKTOWASH ürünü ile de dünya süt endüstrisinde devrim yaptı. Başarılarını basınla paylaşmak için İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde basınla bir araya gelen LAKTO Kurucuları Başat Tömek ve Sumer Tömek, LAKTOWASH hakkında bilgi verdi. Basın toplantısına İzmir Köy Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer de katıldı. EuroTier İnovasyon Ödülleri hakkında basına bilgi veren Sumer Tömek, “EuroTier İnovasyon Ödülleri’nde hayvancılık sektöründe geliştirilmiş yenilikçi ürünler ödüllendiriliyor. Bilim, veterinerlik, danışmanlık ve çiftçilik alanlarından uluslararası uzmanlar tarafından oluşturulan bir değerlendirme komitesi yarışmacıları altın veya gümüş madalya ile ödüllendirmektedir. Bu prestijli ödüllerin jürisinde, ülkemizden Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hamdi Bilgen de yıllardır yer almaktadır. EuroTier 2022 İnovasyon Ödülleri’nde 4 altın, 14 gümüş madalya verildi. LAKTO da EuroTier İnovasyon Ödüllerinde kazanan ilk Türk firma oldu” diye konuştu.

Başat Tömek ise ürünün patent aşamasında olduğuna dikkat çekerek 2023 yılında piyasaya süreceklerini duyurdu.

SÜTE KALİTE, ÜRETİCİYE ZAMAN

LAKTOWASH hakkında sunum yapan Sumer Tömek, sağım makinelerini yıkamaya yarayan ürünün getirileri hakkında bilgi verdi. Sumer Tömek, “Taşınabilen güğümlü süt sağım makinelerinin temizlenmesi çok güçtür. Her sağım sonrası makinelerin temizlenmesi elle yapılmaktadır. Bu süreçte iyi temizlik olmazsa zamanla verim düşer. Kirli sağım makineleri, hayvanlarda mastitis oluşmasına neden olurken, sütte de somatik hücre ve bakteri sayısını artırır. Sonuçta hastalanan hayvanların veteriner ve ilaç maliyeti artmakta, süt verimi düşmektedir. Mobil kovalı sağım makineleri için ürettiğimiz LAKTOWASH, tek otomatik ve temizleme makinesidir. Mobil sağım makinelerinde sütün temas ettiği tüm alanları sıcak solüsyonla yıkar ve durular. Kullanıldığı ilk günden itibaren çiğ sütün bakteri yükünü azaltır. Temiz makinelerle sağılan hayvanların sütündeki somatik hücre sayısı 1-2 ay içinde önemli miktarda düşer. Bu sayede meme hastalıklarında azalma, süt kalitesinde ise artış sağlanır. Böylece israfın önüne geçilmiş olur” sözlerini kaydetti. Sumer Tömek, LAKTOWASH ile elle yıkamaya oranla daha az su ve deterjan kullanıldığını belirterek, kendi üretimleri olan yıkama tabletleri ile doğaya uyumlu temizlik yapılabildiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100