Sarılmış sigara satışına ceza geliyor

Sigara kağıtlarına tütün sararak ya da makaronlara tütün doldurarak satanlar yarından itibaren 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Sarılmış sigara satışına ceza geliyor

Yıllardır ardı ardına gelen sigara zamlarından sonra çok sayıda yurttaşın yöneldiği makarona doldurulmuş tütün satışına yarından (1 Temmuz) itibaren cezai yaptırım uygulayacak.

Sigara kağıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronları poşetlenip satılması 26 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yasak getirilmişti. Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezai uygulama yarın yürürlüğe giriyor. Yasa gereği bu türde satış yapanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak

Türkiye’de, açık tütün ürünleri, sayıları 25 bini bulan tütüncü dükkânlarında ve internet üzerinden 300 binden fazla bağlantı üzerinden satılıyor.

Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren de Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak da yasaklanacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER