banner112

Ruslar İzmir'i seçti

Ruslar İzmir'i seçti
DÜNYANIN en güçlü ekonomileri arasında yer alan, 1.33 trilyon dolarlık gayri safi yurtiçi hasılası bulunan Rusya'nın bu yılki İzmir Enternasyonal Fuarı'nda 'partner ülke' olması, İzmir için fırsatları da beraberinde getirecek. Rusya Federasyonu'nun bakan ve büyük şirket CEO'larıyla geniş bir katılıma hazırlandığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu işbirliği, sadece ekonomik yönüyle düşünülmemeli. İzmir buluşması, iki ülke arasındaki siyasi ve sosyal ilişkileri, yani dostluk bağını da güçlendirecek" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası alanda en önemli ve eski markaları arasında yer alan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 18-27 Ağustos tarihleri arasında kapılarını 86ıncı kez açacak. Hem de Rusya gibi çok güçlü bir ülke de 'partner ülke" olarak yer alacak. İzmir Enternasyonal Fuarı'na ilk kez 1934 yılında 'Beynelmilel İzmir 9 Eylül Panayırı' iken 'Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği' olarak katılan Rusya, bu yıl 63. kez İzmirlilerin ve İzmir Enternasyonal Fuarı'nın konuğu olacak.

RUSYA'NIN İZMİR SEÇİMİ SES GETİRDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi evsahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı'nın himayesinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen 86. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda Rusya'nın partner ülke olması, sadece İzmir ve Türkiye'de değil, Rusya ve dünyanın pek çok önemli merkezinde de yankı uyandırdı. Geçen ay sonunda IFC ve The Economist'in davetlisi olarak Londra'da bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na Rusya'nın İEF katılımı soruldu. Başkan Kocaoğlu, çok güçlü bir ekonomiye sahip olan Rusya'nın İzmir Enternasyonal Fuarı'na büyük önem verdiğini belirterek, "Bakanları, büyük şirketlerin CEO'larıyla geniş bir katılıma hazırlanıyorlar. Bu işbirliği, sadece ekonomik yönüyle düşünülmemeli. İzmir buluşması, iki ülke arasındaki siyasi ve sosyal ilişkileri, yani dostluk bağını da güçlendirecek" diye konuştu.

Aynı günlerde Çin'de düzenlenen Summer Davos zirvesi kapsamında gazetecilere konuşan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Gruzdev, bir soru üzerine, "Ağustos ayında İzmir'de uluslararası bir fuar gerçekleştirilecek. Rusya bu fuara resmi partner olarak davet edildi ve bunu onayladı. Orada yeni işbirliği temaları olabilir. Türkiye Ekonomi Bakanlığı'ndan partnerlerimizle de kalan tüm hassas konuları çözeceğiz" açıklamasını yaptı.

TURİZM SEKTÖRÜNÜN BEKLENTİSİ BÜYÜK

1.33 trilyon dolarlık gayri safi yurtiçi hasılası ile dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alan Rusya'nın bu yıl İEF'de başrole soyunması, İzmir ve Ege açısından hem ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi hem de Rusya'daki turizm pastasından daha fazla pay almanın önünü açabilecek olması nedeniyle son derece önemli bir fırsat oluşturacak. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Antalya, Muğla ve İstanbul, Rusya Federasyonu'nun turizm hareketliliğinden aslan payını alırken, İzmir ise bu alanda oldukça geride bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, İzmir'e çeşitli ülkelerden gelen turist sıralamasında Almanya ilk sırada yer alırken, Rusya 18. sıraya kadar gerilemiş durumda. 2014'te Rusya'dan İzmir'e gelen turist sayısı 29 bin 869 olurken, bu rakam iki ülke arasındaki krizin başlamasıyla birlikte yarı yarıya azalarak 15 binin altına düştü.

İEF, YENİ İŞBİRLİKLERİNİN KAPISINI AÇACAK

İzmir'den Rusya'ya ağırlıklı olarak sebze-meyve ve balık gibi gıda ürünleri ile tekstil ve deri sektörlerinden ihracat yapılırken, bu yılın mayıs ayında gerçekleştirilen ihracat 19 milyon 706 dolar tutarında oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu miktar 12 milyon 655 bin dolardı. İEF, İzmir ve Ege iş dünyasına, Rus firmaları ile kurulacak yeni işbirlikleri sayesinde bu rakamları çok daha yukarılara çekme fırsatı da doğuracak.

Fuar süresince, Rusya Federasyonu ile ekonomik-ticari ve sosyal-kültürel ilişkiler ile yeni işbirliklerini geliştirmeye yönelik çok sayıda toplantı gerçekleştirilecek. Enerji alanında iki ülke arasında yeni işbirlikleri için zemin aranacak. Toplantılarda her iki ülke sunumları yapılacak, iş forumları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı fuar katılımcılarının üst düzey yabancı delegasyon ve ulusal ticari temsilciler ile buluşması sağlanacak; uluslararası deklarasyon ve protokoller imzalanacak.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 12:22
YORUM EKLE

banner97

banner96