Merkez Bankası'nda deprem

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Cumhurbaşkanı Kararı ile görevinden alınmasının ardından Çetinkaya döneminde göreve getirilen genel müdürlerin tamamı Banka Meclisi tarafından görevden alındı.

Merkez Bankası'nda deprem

Eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından, Merkez Bankası yönetim birimlerinde görevden almalar yaşandı. Bankanın para politikalarına yön veren genel müdürlerin tamamı Banka Meclisi tarafından görevden alındı. Birçok genel müdür yardımcısı ve müdür de uzman statüsünde görevlendirildi. Murat Çetinkaya, 6 Temmuz’da görevden alınmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çetinkaya’yı görevden almasını, "talimatlarını dinlememesi" ve "piyasa ile iletişim kuramaması" ile gerekçelendirmişti. Çetinkaya’nın yerine başkan yardımcısı Murat Uysal atandı.

Habere göre, görevden alınan genel müdürlerin isimleri şöyle:

Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Dr. Pınar Özlü,
Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yavuz Yeter,
Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Ayşe Gül Sayın,
Kurumsal Dönüşüm Koordinatörü Zafer Orhan,
Kurumsal Risk Yönetimi Genel Müdürü Mustafa Begün,
Operasyon Genel Müdürü Dr. Ali Çufadar,
Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kandar,
Strateji ve Kurumsal Yönetim Genel Müdürü Mehmet Sercan Arslan
Baş Ekonomist Doç. Dr. Ali Hakan Kara.

"MB'nin kurumsal bağımsızlığı zaten kalmamıştı"

Görevden almaları, değerlendiren ekonomi yazarı Uğur Gürses, "Bu atamalar köklü Merkez Bankacılığını kazımak anlamına geliyor. Ali Çufadar ve Orhan Kandar, bankaya 1988’de girmiş, çekirdekten yetişme Merkez Bankacıdır" diye konuştu. "MB'nin kurumsal bağımsızlığı zaten kalmamıştı" değerlendirmesinde bulunan Gürses, bankanın Ankara’dan İstanbul’a taşınma projesinin olduğunu ve ekomik krizdeyken bu değişikliğin "akıl karı" olmadığını vurguladı.(DW

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER