banner112

Market markalarına sınırlama

Ticaret Bakanı Pekcan, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız." dedi.

Market markalarına sınırlama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız." dedi.

Ticaret Bakanlığı, tüketicileri yakından ilgilendiren yasal düzenleme hazırlıkları yürütüyor. Perakende satış, ürün güvenliği ve satış sonrası hizmetler düzenlemeleri değişiyor.

Yerel ürünler kullanma zorunluluğu

Pekcan şunları kaydetti: “Taslak çalışmamız henüz tamamlanmadı. Coğrafi ürünlerin belli raf yüzdesinde kullanma zorunluluğu getiriyoruz.

Market markalarına sınırlama

Marketler kendi markalarıyla ürün üretip satıyorlar. Bu firmaları biz görmüyoruz. O firmaları yeterince güçlendiremezsek bunları nasıl uluslararası piyasada rekabet etmesini sağlayacağız. Kendi markalarıyla ürettirdikleri ürünlere belli bir yüzde koyacağız. Diğer markalara da yer verilmesini isteyeceğiz. Kendi markalarının da kimin tarafından üretildiğini koyma zorunluluğu getireceğiz.

Yakın gramajlı ürünlere farklı renkle ambalaj

Bir gofret 100 gram, başka yerde 90 gram. Birbirine yakın gramajdaki ürünlere farklı renkte ambalaj zorunluluğu getireceğiz. 

Ürün tüketiciye ulaşsa da geri çağrılabilecek

Ürün güvenliği yasa taslağının son haline geldik. Hatalı ürünlerin tüketiciye ulaşsa da geri çağırılması mümkün olacak. Denetime tabi tuttuğumuz her ürün olabilir. Satış sonrası hizmetlerde servis zorunluluğu getiriyoruz.”

135 firmadan savunma istendi

Yapılan denetimlerde 135 firmadan savunma istendiğini belirten Pekcan, gıda ve değir ürünlerde yüzde 45'a varan düşüşler olduğunu belirtti.

YORUM EKLE