Lokantalara, eczane sistemi önerisi

İzmir’de odaya kayıtlı 3 bin civarında lokanta olduğunu söyleyen İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkan Adayı Adil Okyay, herkesin lokanta ve restoran açmasının engellenmesi gerektiğini söyleyerek ‘eczane’ sistemini örnek gösterdi.

Lokantalara, eczane sistemi önerisi

Haber/ Murat ERVİN

Pandemi döneminde farklı işlerde çalışırken işyerini kapatıp lokanta veya restoran açan işletmelerin hızla arttığına dikkat çeken İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkan Adayı Adil Okyay, bunun diğer esnafa zarar verdiğini belirtti. Avrupa’da uygulanan sistemin Türkiye’ye de getirilmesi için çalışma yapacaklarını anlatan Okyay, “Orada nüfus yoğunluğa veya mesafeye göre işyeri açılıyor. Tıptı Türkiye’de eczanelerin açılması gibi bir sistem uygulanıyor. Ayrıca en az 5 sene bu işi yapmış olma şartı aranmalı” dedi.

GÜNLÜK 1.5 MİLYON TL

İzmir’de yoğun şekilde çay ocaklarının yemek, tekel bayilerinin de döner sattığına şahit olduklarını açıklayan Okyay, “Kesinlikle yasak olmasına karşın oldukça yaygın olan bu tür işletmelere eskiden zabıta müdahale ediyordu. Fakat bu işletmeler Tarım Bakanlığı denetimine geçince yeterli denetim elemanı olmadığı için önüne geçilemiyor” diye konuştu. Odaya kayıtlı 3 binin üzerinde üye olduğunu aktaran Okyay, “Sadece yağ, bakliyat, et gibi ürünleri saysak tek benim kent ekonomisine katkım günlük 4 bin lirayı buluyor. En düşükten hesap etseniz bile günde en az 1.5 milyon liralık bir harcama ile kent ekonomisine canlılık getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner101

banner100