KOSGEB girişimcilerin rüyalarını gerçekleştirdi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kadın girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

KOSGEB girişimcilerin rüyalarını gerçekleştirdi
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kadın girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor. KOSGEB Güney Müdürü Mustafa Çanakçı, 2017 yılında sadece İzmir'de 900 girişimcinin hayalini gerçekleştirdiğini ve bunların büyük çoğunluğunu kadın girişimcilerin oluşturduğunu söyledi. Çanakçı, “İzmirli kadınlar çalışmayı seviyor. Yeter ki onlar iş yapmak istesin, destek hazır” dedi.

Kadın Girişimci Aslıhan Gülhan'ın hayallerinin gerçekleştirdiği “Barbun” isimli işletmesinin açılışında konuşan KOSGEB Güney Müdürü Mustafa Çanakçı, AB ülkelerinde kadınların ekonomiye katılma oranı yüzde 62.5 iken İzmir'de bu oranın yüzde 32 düzeyinde olduğuna dikkat çekti. 2017 yılında KOSGEB Yeni Girişimci Desteği ile sadece İzmir'de 900 işletme kurulduğunu, girişimcilere 18 Milyon TL destek verildiğini ve bu işletmelerin büyük bölümünün kadın girişimciler tarafından kurulduğunu söyleyen Çanakçı, “Kadın girişimcilerin destek talepleri bizler için çok önemli. Biliyoruz ki onların giriştiği her iş başarıya ulaşıyor. Kadın girişimciler bir işe başladıklarında arkasını getiriyor, istihdam sağlıyor. İzmirli kadınlar çalışmayı seviyor ve yeter ki onlar çalışmak istesin. Biz her türlü destek için hazırız” diye konuştu. Çanakçı, 2018 yılına kadın girişimcilerin damga vuracağına inandığını belirtti.

“DESTEK ALAMAM DİYE DÜŞÜNMEYİN”


KOSGEB desteğiyle Mordoğan'da 7 odalı pansiyon hizmete açan kadın girişimci Aslıhan Gülhan ise  “Yıllardır kurduğum turizm hayalim gerçek oldu. KOSGEB’den aldığımız destek paha biçilemez. Siz de hayal edin ve gerçekleşsin” dedi.  Bünyesinde bulunan 7 odanın da deniz manzarasıyla misafirlerini büyülediğini dile getiren Gülhan “Yıllar önce üniversite sıralarındayken burada küçük bir cafe işletme fırsatımız olmuştu. Turizmcilik o günden beri gönlümdeydi. Ancak yaşam şartları bana emeklilikten sonra şans tanıdı” diye konuştu.  KOSGEB sürecinin uzun ancak keyifli bir üretim sürecini barındırdığını ve projelerinin kadın girişimci olması nedeniyle de önemli ölçüde destek aldığını ifade eden Gülhan “İnsanlar KOSGEB desteğini 'ben alamam' diye düşünmesin. Proje gerçekse ve siz gerçekten bu işe gönül verip şartları karşıladıysanız sonuna kadar yanınızda oluyorlar” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 11:15
YORUM EKLE

banner92