banner109

Kılıç: Adı tam kapanma, ama uygulamada değil

Tam kapanma genelgesini ve pandemi sürecini eleştiren Konak Belediyesi Esnaf Masası Başkanı Doğan Kılıç, “Adı tam kapanma, ama uygulamada değil” dedi.

Kılıç: Adı tam kapanma, ama uygulamada değil

Haber/ Didar Demirci

Kovid 19 pandemisi nedeniyle özellikle esnaf ekonomik açıdan zor bir dönemde geçiyor. Bu süreçte devlet desteklerinin yetersiz kalması ve kapanmalar esnafın belini iyice büktü. Cumhurbaşkanı kabine toplantısı sonrasında ise tam kapanma uygulanacağını duyurdu. Bu doğrultuda İçişleri Bakanlığı 81 valiliğine genelge gönderdi. Konuya ilişkin Konak Belediyesi Esnaf Masası Başkanı Doğan Kılıç ve İzmir Esnaf Sanatkarlar Odası Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu görüşlerini bildirdi.

Pandemi küçük esnafı yok etti

Tam kapanma genelgesini ve pandemi sürecini eleştiren Konak Belediyesi Esnaf Masası Başkanı Doğan Kılıç, “Esnaf zaten bitmiş! Bu ay bekleyen onca ödenek var. Ancak dükkanı kapalı olan esnafa bir destek bir kolaylık yok. Esnafa devlet destek verecek ki anca öyle ayakta durabilsin. Bu süreçte bazen açılan lokantalarımız, kafelerimiz var ama bir yandan da 14 aydır kapalı, bir kere bile açılmamış içkili restoranlar, birahaneler, barlar, gazinolar var. Bir çoğu dükkanlarını kira karşılığı bıraktı, Küçük esnaf yok olup gidiyor” dedi. Kılıç, ayrıca esnafı, lokantacıları temsil eden yöneticilerin çıkıp konuşmak yerine taleplerin uygulanmasını sağlaması için girişimde bulunması gerektiği yönünde eleştirilerini de iletti.

Kılıç, konuşmalarının devamında, tam kapanma uygulamasının sadece adının tam kapanma olduğunu söyleyerek, “Adı tam kapama ama uygulaması tam kapanma değil. Değişen bir şey yok. Böyle tam kapanma olmaz. Tam kapanma olursa esnafa destek vermek zorundalar. Adı öyle uygulaması başka. İzmir, Kordon’daki kiralar 100 bin lira, Konak’taki kiralar 30- 40 bin lira. Bu nedenle tam kapanma ya da benzeri diğer kısıtlamalarda devletin bize 2020 Mart ayındaki ciromuzu veya 2019 cirosunu bana ödemek zorunda. Bizim karımızı bize ödemeleri lazım. Sadece kapatmakla gerisini düşünmeden olmaz. Halkın sağlığı için kapatıyorlar ama bu insanlar nasıl geçinecek. Ne yapacak. O zaman zincir marketleri kapatsın, gücü ufak esnafa mı yetiyor?” eleştirisini yaptı. Öte yandan tam kapanma öncesi uygulamadaki kısıtlamalara da değinen Kılıç, “Cumartesi -Pazar sokağa çıkma yasağı var diyorlardı. Normal günkü gibi trafik oluyordu. Sen kapatıyorsun diyorsun ama insanlar sokaklarda normal hayatlarına devam ediyor” eleştirisini yöneltti.

‘Toparlanma kredisi’ne ihtiyaç var

Tam kapanma uygulamasını değerlendiren İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, son zamanlarda artan vakaların kendilerini de endişelendirdiğini bu nedenle alınan önlemlere özveriyle uyum gösterdiklerini dile getirerek, şu şekilde konuştu:

“Gelinen noktada özellikle esnaf kesimi için yeni nakdi desteklerin düşünülmesi veya Mart sonunda biten kira ve gelir kaybı desteklerin sürdürülmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yasaklı günlerde büyük marketlerde ve şubelerinde (alkollü içeceklerde olduğu gibi) temel ihtiyaç dışı ürünlerin satışı yasaklanmalı, bu günlerde açamayan üyelerimize karşı haksız rekabet son bulmalıdır. İşletmeler madem 17 gün kapalı olacak, o zaman bu sürece denk gelen çek-senet-elektrik-su-vergi gibi ödemelerin de faizsiz şekilde bir ay süreyle ertelenmesi uygun olacaktır. Çünkü bu süreçte işletme ticari faaliyet yapamayacak, gelir sağlayamayacaktır. Öte yandan önümüzdeki 17 gün Ramazan Bayramı’nı da kapsamaktadır. Bayram nedeniyle mal alan, yatırım yapan, borca giren işletmeler bulunmaktadır. Dolayısıyla çalışması zorunlu durdurulan işletmelerin ödemelerinin de ertelenmesi doğru olacaktır.”

Öte yandan Mutlu, salgın seyrine göre yeni stratejilerin geliştirileceğine işaret ederek, “Salgının hızı kesilse bile, üyelerimizin eski günlerine dönmesi çok zor olacaktır. Bu nedenle esnaf sanatkarların yeniden ayağa kalkabilmeleri için bir kaç yıl geri ödemesiz, uzun vadeli, düşük faizli Toparlanma Kredileri’ne ihtiyaç duyulmaktadır. Neredeyse işyeri kirasına yakın bedellere ulaşan katı atık faturalarına da kesin bir çözüm getirilmelidir. İşyeri uzun süredir kapalı olan küçük işletme veya su tüketimi olmayan esnaf katı atık bedelinden muaf tutulmalı ya da sembolik bir ödeme yapmalıdır. Borçlar Kanunu’nda yapılan çalışmalarda, zorunlu olarak faaliyetleri durdurulan işletmelerin kapalı kaldıkları süre boyunca kira ödememesine, hiç olmazsa kiranın bir bölümünden vazgeçilmesine yönelik öneriler de bulunmaktadır. Kiralar nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıklar, gözlerden kaçsa da toplumda büyük sıkıntılar yaratmıştır. 40 yıldır aynı dükkanda çalışan esnaf bugün yıllardır uyum içinde olduğu mülk sahibiyle mahkemelik olmuş durumdadır. Düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi, bu konuda yaşanan ekonomik sıkıntıların sosyal bir soruna dönüşmesini de engelleyecektir’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 14:46
YORUM EKLE

banner97

banner96