banner112
banner111

Kani Beko'dan asgari ücret önerisi!

Meclis kürsüsünden seslenen CHP Milletvekili Kani Beko, “Asgari ücrete mutlaka ara zam yapılmalı, en az 6.000 TL olmalıdır; aksi hâlde işçiler aç kalmaya devam edecektir. İşçilerden milyarlarca lira vergi alıyorsunuz pırlanta, kürk ve yatlardan vergi almıyorsunuz. 5'li çetenin vergilerini her yıl erteliyorsunuz” dedi.

Kani Beko'dan asgari ücret önerisi!

Türkiye'de çalışma hayatına dair yaşanan sorunlarla ilgili TBMM’de gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, ekonomik zorluklar ve işçinin, emekçinin hakkının sömürüldüğü kaotik bir dönemin yaşandığını dile getirerek, işçi ve emekçilerin artan sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada işçi sorunlarına değinen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bugün Türkiye'nin her yerinde onlarca direnişin örgütlenmesinin tesadüf olmadığını ifade eden Beko, “Türkiye, siyasal tarihinin -savaş dönemleri dışında- ekonomik olarak en kötü dönemlerinin birini maalesef yaşamaktadır. İşçinin, emekçinin hakkının bu kadar sömürüldüğü başka bir dönem maalesef yaşanmamıştır. Asgari ücret açlık sınırı altında kalmış durumdadır, asgari ücrete mutlaka ara zam yapılmalı, en az 6.000 TL olmalıdır; aksi hâlde işçiler aç kalmaya devam edecektir. İşçilerden milyarlarca lira vergi alıyorsunuz pırlanta, kürk ve yatlardan vergi almıyorsunuz. 5'li çetenin vergilerini her yıl erteliyorsunuz” diye konuştu.

EYT’LİLERE 10 MİLYAR YOK, SURİYELİLERE 100 MİLYAR!

TÜİK'e baskı yaparak, enflasyonu düşük göstererek temmuz ayında milyonlarca emeklinin, işçinin, kamu çalışanının, dulların ve yetimlerin haklarını neden gasp ediyorsunuz?” diye soran Beko, “Emeklilikte yaşa takılanların hak ettikleri, yılda toplam 10 milyar lirayı vermiyorsunuz; Suriyeli misafirlere 100 milyar lira harcadığınızı kürsülerden öve ve anlatıyorsunuz, sizin adaletiniz bu mu?” dedi.
İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı için AKP iktidarı boyunca her yıl 2.000'e yakın işçinin hayatını kaybettiğini ve kaybetmeye devam ettiğini vurgulayan Beko, “4857 sayılı Yasa'ya göre 18 yaşın altındaki çocukların tehlikeli ve riskli işyerlerinde çalıştırılması yasaktır ancak 3 milyona yakın çocuğumuz tehlikeli ve riskli işyerlerinde çalışmaya devam ederken her yıl 100'e yakın çocuğumuz maalesef iş cinayetlerinde ölüyorlar. Çocuklarımızın ölümüne neden olanların kalbi kurusun, kalbi kurusun, kalbi kurusun diyorum!” dedi.

SENDİKAL HAREKETE ENGELLER BİTMİYOR!

Sendikal hareketin engellenmesiyle ilgili de açıklamalar yapan Beko şunları söyledi: “Uluslararası anlaşmalarda -Anayasa'nın 90'ıncı maddesine göre- "Emekliler sendika kurabilir." denilmesine rağmen kurulan emekli sendikalarının kapanması için dava açıyorsunuz. Anayasa'nın 51'inci maddesi diyor ki: İşçiler, kendi özgür iradesiyle istedikleri sendikaya üye olabilirler. Sendika üyesi oldukları için işten atılan işçi kardeşlerimize maalesef, sahip çıkmıyorsunuz, Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun kararlarını da uygulamıyorsunuz. Siyasi partilerde olduğu gibi, sendikal barajlardan dolayı toplu iş sözleşmesi yapmamaktadır. 2022 Ocak istatistiklerine bakıldığında, 215 işçi sendikasının sadece 58'i yüzde 1 barajını aşarken maalesef, 157 sendika barajı aşamamıştır. Bu yüzden dolayı, yüzde 70'i baraj altında kalmıştır. 12 Eylül 1980 faşist darbe yasaları maalesef, bugün, hâlâ devam etmektedir.”

2,5 MİLYON İŞÇİNİN HAK ÇIĞLIĞINI ARTIK DUYUN!

Toplum yararına proje kapsamında çalışan 2,5 milyona yakın işçinin üç ay, altı ay, dokuz ay çalıştırıldığını ve iş akitleri feshedildikten sonra bu işçilerin İşsizlik Fonu'ndan maaş alamadığını  dolayısıyla kıdem tazminatı da alamadıklarını paylaşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sözlerini şu sözlerle tamamladı: “İŞKUR'un bu proje içerisinde 2,5 milyona yakın çalıştırmış olduğu bu işçi kardeşlerimizin artık çığlıklarını duyun ve bu arkadaşlarımıza kadrolarını verin. Kamuda, belediyede, özel idarede çalışan taşeron işçilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadro sözü vermişti. Taşeron işçilerin kadrosunu neden vermiyorsunuz? Unutulmasın ki hakkaniyetli bir ücret, yasalara uygun bir çalışma düzeni, sendika hakkı ve insanca bir yaşam tüm emekçilerin hakkıdır!”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 14:41
YORUM EKLE

banner101

banner100