İzmir'den 'tersine göç' başladı

İZTO İş Geliştirme Uzmanı Erdem Alptekin'in hazırladığı konut raporuna göre, konut ve kira fiyatlarındaki artış nedeniyle İzmir'den Anadolu'ya tersine göç başladı

İzmir'den 'tersine göç' başladı

Türkiye Konut Piyasasında Yaşanan Değişim: İzmir Örneği raporunu hazırlayan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Uzmanı Erdem Alptekin inşaat maliyetlerindeki yükseliş, konut arzının azalması ve kentsel dönüşüm gibi nedenlerden dolayı kira bedelleri ve konut satış fiyatlarının yükseldiğini aktardı. İzmir'den Anadolu'ya tersine göçün arttığına dikkat çeken Alptekin, “Konut ve kira fiyatlarının artışının devamı halinde bu sürecin de süreceği öngörülüyor. Yüksek kira artışlarının, bir dönem en cazip bölgeler arasında gösterilen büyükşehirler, ücretli çalışanlar için avantajını yitiriyor. Bu nedenden dolayı, birçok sektör temsilcisi ve OSB’ler ve sanayi siteleri göçün yaşandığı büyükşehirlerde lojman yapımı, kira desteği, kooperatif modeliyle kiralık ev yapımı, iki-üç kişi bir araya gelerek ev tutma veya öğrenci yurdu gibi yetişkinlerin kalabileceği yurtların yapılmasına yönelik çalışmalar yapmakta” ifadelerini kullandı.

ÇEŞME ÜÇÜNCÜ OLDU

Çeşme'de satılık konutların son bir ayda fiyatların yüzde 4.3 arttığına dikkat çeken Alptekin, “Çeşme ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 28 bin 249 TL oldu. Emlak endeksi ve bölge raporuna göre Çeşme'de 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 2 milyon 118 bin TL ila 3.5 milyon TL arasında. Bu fiyatla Çeşme, İstanbul'un Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinden sonra en pahalı 3. ilçe konumunda” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2022, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100