İzmir'de Nefes Kredisi'ne 2 günde 2 bin 639 başvuru

KOBİ'lere uygun koşullarda finansman imkanı sağlayan Nefes Kredisi'nde uygulama başlayalı henüz 2 gün olmasına rağmen 2 bin 639 İzmirli firma, başvuru belgesi aldı.

İzmir'de Nefes Kredisi'ne 2 günde 2 bin 639 başvuru

KOBİ'lere uygun koşullarda finansman imkanı sağlayan Nefes Kredisi'nde uygulama başlayalı henüz 2 gün olmasına rağmen 2 bin 639 İzmirli firma, başvuru belgesi aldı.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından cumartesi günü açıklanan ve KOBİ'lere aylık 0,99 faiz veya kar payıyla, 6 ayı geri ödemesiz 18 ay vadeli olarak 200 bin liraya kadar finansman kullanma imkanı getiren Nefes Kredisi programı, firmaların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yaptığı açıklamada, TOBB önderliğinde 6 banka iş birliğiyle başlatılan programdan yararlanmak isteyen üyelerin öncelikle bağlı bulundukları odadan faaliyet belgesi almak durumunda olduğuna dikkati çekerek, başvuruları hızla sonuçlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Bunun için oluşturdukları masaya ilginin yüksek olduğunu dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti:

"Geçen yıl verilen ilk Nefes Kredisi programından bin 610 üyemiz 201 milyon lira kredi kullanmıştı. Bu yıl ise daha ilk 2 günde yani 3 Nisan Salı günü saat 12.00 itibarıyla odamızdan, 2 bin 639 üyemize krediye başvurabilmeleri için faaliyet belgesi verdik. Bu çok büyük bir rakam. Bu belgelerden ücret almıyoruz. Üyemiz daha sonra protokole katılan 6 bankadan birine başvuruyor. Biz çok hızlı hareket ediyoruz, hemen talepleri karşılıyoruz. Aynı hızı bankalar ve Kredi Garanti Fonu'ndan da bekliyoruz."

Nefes Kredisi'ne dahil olmak için odaların bankalara mevduat olarak para yatırması gerektiğini, İZTO olarak bu kapsamda üyeleri için 65,6 milyon liralık kredi hacmi yarattıklarını dile getiren Demirtaş, "Üyelerimizden daha fazla talep geldiği takdirde odamız özveride bulanarak bu kaynağı bir kat daha artırarak 130 milyon liraya çıkarabilecektir. Üyelerimiz için kredi üst limiti 200 bin lira olacak. KGF’ye ödenecek yüzde 0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden başka bir masraf talep edilmeyecek." dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 16:12
YORUM EKLE