İTB'de seçimler tamamlandı

İzmir Ticaret Borsası Organ Seçimleri tamamlandı.

İTB'de seçimler tamamlandı

İzmir Ticaret Borsası Organ Seçimleri tamamlandı. Borsa Yönetim Kurulu Başkanı, Borsa Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri, Borsa Disiplin Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri, TOBB Genel Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri seçimleri saat 10.00-16.00, Meclis Başkan, Başkan Yardımcıları ve Katip Üyenin seçimi saat 12.00'de, Meslek Komiteleri Başkan ve Yardımcılarının seçimi ise 12.00-17.00 saatleri arasında yapıldı.

Yönetim kurulu seçimleri için 54 meclis üyesinden 52’si oy kullandı. 1 oyun geçersiz sayıldığı seçimlerde mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin listesi 51 oy ile güven tazeledi. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, “İzmir Ticaret Borsası, bu kentin ortak fayda kuruluşlarının önde gelenlerinden biri. 127 yıldır ülke ekonomisine hizmet eden önemli bir kurum. Üreticisinden tüccarına, karar vericisinden tüketicisine kadar tarım ve hayvancılık sektörünün tüm paydaşları için düşünen ve çalışan bir organizma Borsa. Geçen hafta sonu başlayan seçim sürecimizi bugün büyük bir olgunluk içinde tamamlamış bulunuyoruz. Meclisimiz sandığa giderek bize dört yıl için yeniden görev verdi. Bunun için tüm Meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum; hiç merak etmesinler, emanet ehil ellerde. Seçimlerde meslek komitelerimize 72 eski üyemizin yanında 55 yeni üye dahil oldu. Komitelerde yenilenme oranı yüzde 43’ü buldu. Meclisimizde ise 34 üyemiz aynen devam ederken aramıza 20 yeni arkadaşımız katıldı. Meclis üyesi sayımız Kümes Hayvancılığı ve Yumurtacılık Komitesi’nin kontenjanı bir üye arttığı için 54’e yükseldi. Meclis’teki değişim oranı yüzde 37 oldu. Yönetim kurulumuzda ise 1 arkadaşımız değişti. Yüzde 40’a yakın oranda yenilenen bir Meclis’le yeni döneme adım atmış bulunuyoruz. Borsamıza, ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.Şartların nispeten daha stabil olacağını öngördükleri yeni dönemde de öncü rol üstlenmek için efor sarf etmeye hazır olduklarını belirten Işınsu Kestelli, Biliyorsunuz Türkiye’nin 2023 vizyonunda tarım ve hayvancılık için 40 milyar dolar ihracata, 150 milyar dolarlık üretim değerine ulaşmak gibi iddialı hedefler var. Bize göre bu hedefler Türkiye’de sektörün potansiyeli ile uyumlu ancak realize olabilmesi için ekstra bir motivasyon isteyen hedefler. Her yıl önemli ölçüde tarım toprağını kaybettiğimizi, yeterli üretim artışına ulaşamadığımızı, ülkede üretilen meyve sebzenin dörtte birinin pazara giremediğini, ihracatta patinaj yapar hale geldiğimizi, toprakları toplulaştırma ve sulama uygulamalarında uyumsuzluklar olduğunu, pazarı terbiye etmek için kullanılan ithalat silahının efektif sonuçlar yaratmadığını, üretim-tüketim zincirindeki fiyat dalgalanmalarını ve katma değer kaybını önleyecek bir sistemi oturtamadığımızı hepimiz biliyoruz” dedi.

Tarım ve hayvancılığı Türkiye’nin bugününde ve yakın geleceğinde bir sorun alanı olarak değil, bir fırsat vahası olarak konumlandırmanın zorunlu olduğunu dile getiren Kestelli, “Bunun için, sektörün tüm paydaşlarının ortak bir ülküde ortak bir program için bir dişlinin çarkları gibi uyumlu bir şekilde çalışması ve karar alıcıların da bu enerjiyi doğru yönlendirmesi çok önemli. İzmir Ticaret Borsası olarak biz, bu sürecin öncülerinden biri olmaya kararlıyız. Borsa olarak yeni dönemi “teknoloji, tasarım ve insan” odaklı bir çalışma dönemi ilan ettik. Sektörün dijital dönüşümü yani Tarım 4.0, küresel elektronik ticaretinin saygın bir parçası haline gelmek, genç nüfusun tarımda kalması için projeler üretmek, geleneklerimizi korurken sektör için katma değer yaratan yatırımlara yenilerini eklemek, coğrafi işaret, patent vs. gibi katma değer yaratıcı girişimlerde derinleşmek ve yeni dönemde gençlere, çocuklara ve özellikle dezavantajlı kesimler başta olmak üzere daha çok insana dokunacağımız projeler üretmek, önceliklerimiz olacak” diye konuştu.

İTB'de 2018-2021 tarihleri arasında görev yapacak yönetim kurulu asil listesi şu isimlerden oluştu: Işınsu Kestelli, Ercan Korkmaz, Bülent Arman, Derya Pala, Erol Avni Bozkurt, Tayfur Akın, Özhan Şen, İlhan Zincircioğlu, İsmail Emin Kentli, Şeref İyiuyarlar, Bülent Uçak. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ise, Sonnur Kırmızıoğlu, Sebahettin Dumlu, Bülent Öztürk, Ömer Perşembe, Murat Şenay, Adem Egi, Murat Eser, Aydın Arıkök, Erdem Barış Kılıç, Umut Okan’dan oluştu.

Meclis başkanlık divanı seçiminin gerçekleştirildiği 2018-2021 dönemi ilk meclis toplantısı, en yaşlı üye Ali Özkanlı başkanlığında gerçekleştirildi. 54 meclis üyesi arasından 50’sinin oy kullandığı seçimlerde oyların tamamını alarak Meclis Başkanlığı'na Barış Kocagöz, Meclis Başkan Yardımcılıklarına Ömer Gökhan Tuncer ve Seyit Güngör Şarman, Katip Üyeliğe Ümit Akkuş seçildi.
Mecliste ilk meclis başkanlık konuşmasını yapan Barış Kocagöz Başkanlık divanı adına üyelerin kendilerine gösterdikleri güven için teşekkür ederek şunları kaydetti: "Bizlere bağışladığınız bu güvene ve bu kutsal göreve borcumuzu, bu güzel Meclisi daha çok çalışan, doğru kararlar alan ve borsasını daha ileriye götüren bir hale getirerek ödemeye çalışacağız. Bu yeni dönemin tümünde çalışan ve üreten, örnek lider ve büyük çınar, İzmir Ticaret Borsası’na Meclis olarak layık olmaya çalışacağız. Yeni dönemde tüm personelimize, yeni Yönetim Kurulu Başkanıma, Yönetim Kurulu arkadaşlarıma ve siz sevgili Meclis üyelerimize başarı ve mutluluk diler, şükranlarımla saygılarımı sunarım" diye konuştu.

Borsa organları şu isimlerden oluştu: Disiplin Kurulu Asil Üyeleri: Moiz Hemsi, Salih Nejat İblar, Yurtcan Biryol, Mustafa Atınç, Müfit Uz, Aydın Öztürkmen.
Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri: Hakan Cay, Giovanni Cem De Andria, Sinan Abdurrahman Çelikkaya, Hayrettin Kıran, Rifat Acırgan, Yusuf Emre Bozkurt.
TOBB Delegeleri Asil Üyeler: Şükrü Barış Kocagöz, Ömer Gökhan Tuncer, Ercan Korkmaz, Bülent Arman, Bülent Uçak, Şeref İyiuyarlar, Özhan Şen, Tayfur Akın, Erol Avni Bozkurt, Mehmet Alp, Halil Tepeli, Sebahettin Dumlu, Bülent Öztürk, Gürkan Gürel, Nihat Sağır, Aydın Arıkök, Ayhan Ömeroğlu.
TOBB Delegeleri Yedek Üyeler: Tolga Uğurel, Sonnur Kırmızıoğlu, Ömer Perşembe, Derya Pala, Murat Şenay, Adem Egi, Murat Eser, Erdem Barış Kılıç, Umut Okan, Erdem Baltacı, Burak Balcı, Ferit Güler, Mustafa Elmas, Veli Yüksel, Eren Aka, Ali Özkanlı, Mehmet Emin Halıcıoğlu.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92