İhracat azaldı, ithalat arttı

İhracat, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,74 azalırken, ithalat yüzde 20,64 arttı.

İhracat azaldı, ithalat arttı

Ticaret Bakanlığı, ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Dış ticaret açığı ağustosta 6,3 milyar dolar olarak belirlendi.

Ticaret Bakanlığı Genel Ticaret Sistemi’ne göre ihracat ağustosta yıllık yüzde 5,74 düşüşle 12,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise yüzde 20,64 artışla 18,78 milyar dolar oldu.

Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Normalleşme döneminde üç ayı tamamladık. Ekonomik toparlanmamız başarı ile devam ediyor. Haziran-Ağustos döneminde, 2019’un aynı dönemine kıyasla, ihracatımız yüzde 0,3 artış gösterirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı altın hariç yüzde 90’a ulaştı.

Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre altın hariç ihracatımızdaki yüzde 4,9 düşüşe rağmen ,ithalatımız altın hariç yüzde 0,3 geriledi, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 82,9 olarak gerçekleşti.

İHRACATTAKİ GERİLEMENİN NEDENLERİ

İhracatımızdaki gerilemede en önemli ihraç pazarımız olan AB’deki talep daralması, ayrıca otomotiv firmalarının ağustos ayına denk gelen üretime ara verme ve revizyon dönemi nedeniyle sektörün ihracatındaki düşüş etkili oldu.”

YORUM EKLE

banner97

banner96