banner112

Gerenköy patatesle uluslararası arenaya çıktı

İzmir'in Foça ilçesine bağlı Gerenköy'de patates deneme üretimi başarıyla tamamlandı.

Gerenköy patatesle uluslararası arenaya çıktı

İzmir'in Foça ilçesine bağlı Gerenköy'de patates deneme üretimi başarıyla tamamlandı. 10 dönümlük arazide gerçekleştirilen ilk üretimde beklenenin üzerinde verim alındı.

Bölgeye, üretilenlerin dışında yeni, sürümü ve ekonomik değeri yüksek ürünler kazandırmak amacıyla çalışmalar yapan Gıda ve Tarım Ürünleri İşletmesi sahibi Adnan Yurtdaş'ın öncülük ettiği proje uluslararası bir fast food zincirinin talebi ve desteğiyle hayata geçirildi. 10 dönümlük alanda yapılan üretimde ilk hasat yapıldı, olumlu sonuç alındı. Gerenköy'de 20 yıl kadar önce patates yetiştirmek isteyen bazı çiftçilerin üretimlerinden sonuç alamamaları nedeniyle kimsenin bu ürünü ekmediğini hatırlatan Yurtdaş, bu kez hem üretici tecrübelerini hem de firmanın bilimsel desteğini alarak yola çıktıklarını söyledi. Yurtdaş, "Firmanın ziraat mühendisleri ve teknik ekibiyle önce uygun toprak ve saha seçimi yaptık. Tarla sahibi Hüseyin Özçelik daha önce istenilenin kalitenin elde edilemediği bu ürünü cesaret göstererek ekmeyi kabul etti. Tohumdan, yetişmenin tüm aşamalarına kadar ziraat ekibinin kontrolü altında üretim yapıldı. Sonuç, mükemmel denilebilecek kadar iyi oldu. Hasat tamamlandı. Burada üretilen patates firmanın Türkiye dışındaki şubelerinde de kullanılacak. Böylece üretici malını pazarlama sorunuyla canını sıkmayacak. Şimdi bölgede çiftçilik yapan diğer arkadadaşlarımızda patates taleplerini dikkate almaya, gelen teklifleri değerlendirmeye hatta kendileri teklif etmeye başladı. Patates, zor günler yaşayan köylümüze köyümüze yeni bir umut oldu. Doğru yer, doğru zaman ve doğru işleyişle Gerenköy Ovası'nda yeni ürünler yetiştirmenin mümkün olduğunu iyi bir örnekle göstermiş olduk" dedi.

Hasadı izleyen Foça Ziraat Odası Başkanı Ercan Yüksektepe de bölge çiftçisine yeni bir ufuk açan Adnan Yurtdaş ve üretici Hüseyin Özçelik'e teşekkür etti. Yüksektepe, "Kalitesi ve rengiyle mükemmel bir ürün yetiştirerek bölgede bu ürün yetişmez anlayışını yıkan kardeşlerimi kutluyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2018, 14:28
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100