Çin ve İzmir arasında teknolojik güçlü iş birliği

İzmir'i Türkiye'nin dijital teknoloji merkezi haline getirmek amacıyla finans teknolojileri alanında yatırımlar yapan Çin ve muhtemelen Japon sermayeleri ile iş birliği yapılabileceğini ifade etti.

Çin ve İzmir arasında teknolojik güçlü iş birliği
ÇİN Halk Cumhuriyeti'nden, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla gelen heyeti ağırlayan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir'i Türkiye'nin dijital teknoloji merkezi haline getirmek amacıyla finans teknolojileri alanında yatırımlar yapan Çin ve muhtemelen Japon sermayeleri ile iş birliği yapılabileceğini ifade etti.

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Zengxian Liu ve Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Ticaret Konsolosu Lui Weiguo’nun katılımı ile İzmir Ticaret Odası’nda, Şanghay Ticaret ve Sanayi Federasyonu Heyeti toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya farklı sektörlerden İZTO meclis üyesi Türk iş insanları katıldı. Çinli konukları önce makamında ağırlayan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’i hem büyük şirketlerin ve yatırımcıların hem de kaliteli bir kent hayatı özlemi çeken nitelikli iş gücünün cazibe merkezi haline getirmek için çalıştıklarını belirterek, bunun için Çinli yatırımcılarla iş birliği yapmanın önemine dikkat çekti. Çin devletinin halen 1 trilyon doların üzerinde para harcayarak, 60’ın üzerinde ülkeyi, 4 buçuk milyar insanı kapsayan bir projeyi gerçekleştirmeye çalıştığını ifade eden Özgener, "Bizim tabirimizle Yeni İpek Yolu, onların taktığı adla Bir Kuşak, Bir Yol projesi çok iddialı ve Afrika’yı da kapsayacak şekilde Avrasya entegrasyonunu Çin’in öngördüğü şekilde gerçekleştirmeye odaklanmış. Asıl işlevi devasa altyapı yatırımlarını gerçekleştirmek. Projenin iddiasına koşut sorunları da var ve hedefe ulaşamayabilir. Gene de Avrupa’nın ve Asya’nın ekonomik kaderini büyük ölçüde belirleyecektir. Bu projenin başarısında, öne çıkacak kentlerin payı da yüksek olacaktır. İzmir bu kentlerden birisi olmaya adaydır" dedi.

'İZMİR'İ TÜRKİYE'NİN DİJİTAL TEKNOLOJİ MERKEZİ HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ'


Son dönemde Çin’den pek çok heyetin odayı ziyaret ettiğini belirten Mahmut Özgener, Çin sermayesinin İzmir'de yatırım yapmaya çok hevesli olduğunu söyledi. Çin’in yatırım yaptığı yerlerde neler getirip neler götürdüğünü de takip ettiklerini anlatan Özgener, şöyle konuştu:

"Bu devle ekonomik iş birliğinin geliştirilmesinde elimizdeki varlıkları en iyi şekilde nasıl kontrol edip, kullanabileceğimizi bir stratejik plana bağlamak zorundayız. Bu hedefe giderken bizim açımızdan önemli olan İzmir’i ekonomik ve kültürel açıdan hangi özellikleriyle tanıtacağımız ve nasıl bir kimliğe sahip olmak istediğimizdir. Üzerinde durduğumuz projelerden birisi Çin’in finansal ve ticari merkezi Şangay Belediyesi'nin Yaratıcı Ekonomi ve Kültür Endüstrileri merkezi ile İzmir arasında kültür endüstrileri, kültür turizmi ve tasarım alanlarında iş birliği yapmak. Bu gerçekleştiğinde İzmir’in Çin sermayesi açısından tanınırlığı artacağı gibi iş imkanları da elbette açılacaktır. Önemli bir Çin Üniversitesi böylesi bir projenin paydaşı olmaya hazır olduğunu belirtti. Hedeflerimiz arasında İzmir’i Türkiye’nin dijital teknoloji merkezi haline getirmek var. Bu yolda ilk adım İzmir’i finans teknolojileri alanında ön plana çıkarmak olacaktır. Bunu gerçekleştirirken Türkiye’deki bu konularda ve daha konvansiyonel alanlarda yabancı şirketlerin de İzmir’i merkez yapmalarını sağlayacak bir profili şekillendirmemiz gerekir. Kısacası İzmir’i dünya yatırım haritasında görünür kılmak zorundayız. Bunu yapabiliriz. Çin ve muhtemelen Japon sermayesinin böylesi projelerle ilgilendiğini biliyoruz. Dünyanın pek çok ülkesinde girişimciler, şirketler ve nitelikli iş gücü yaşam kalitesi yüksek, masrafların düşük olduğu bölgeleri ve şehirleri tercih ediyor. İzmir bu açıdan da son derece şanslı bir kenttir. Bu şansı doğru kullanmak da son tahlilde bizim elimizdedir."

ÇİN'DEN 5 ODA İLE ANLAŞMA


İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeli, bir ay içinde ikinci kez Şanghay heyetini ağırladıklarını söyleyerek Çin ile ilişkilere büyük önem verdiklerini dile getirdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi İpek Yolu dönemine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Tanyeli, "Çin hükümeti tarafından başlatılan Bir Kuşak Bir Yol Projesi ile bu rotanın tekrar canlanması ve küresel ticarete ivme kazandırması bekleniyor. Bu proje ile Türkiye'nin batıya açılan liman kenti olan şehrimiz, doğu ile batının ticaretinde stratejik bir merkez konumuna gelecek. Projenin başlamasından bu yana Türkiye ile Çin arasındaki ilişkiler hızla gelişme kaydediyor. Odamızın Çin'den 5 oda ile iş birliği anlaşması var. Ayrıca Çin'in İzmir'de Başkonsolosluk düzeyinde temsil edilmesini de son derece anlamlı buluyoruz ve bu durumdan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin büyük olduğuna dikkat çeken Tanyeli, Türkiye aleyhine bir açık bulunduğunu öne sürerek şunları ifade etti:

"Geçtiğimiz yıl Çin'e olan ihracatımız 2.9 milyar dolar iken ithalatımız 23.3 milyar dolar. Ülkemiz ihracatının yüzde 6.1'ini, ithalatının ise yüzde 4.3'ünü İzmir gerçekleştiriyor. İlişkilerimiz turizm alanında da artış eğiliminde. Ülkemizde ağırladığımız Çinli turist sayısı 2010 yılında 77 bin iken geçtiğimiz sene 247 bine yükseldi. Biz de hem turizm hem de ticari ilişkilerimizi güçlendirmek adına İzmir Ticaret Odası olarak Çin'de çeşitli platformlarda bir dijital medya kampanyası yürütüyoruz. Çin'in önde gelen sosyal medya mecralarında hesaplarımız var. İzmir, ülkemizin ekonomik açıdan en büyük 3. kenti. İzmir Limanı, Türkiye'nin en büyük konteyner ihracat limanlarından biri. 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölge ve 4 teknoloji geliştirme bölgesine ev sahipliği yapıyoruz. Eğitim dili İngilizce olan İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde 10 bini aşkın öğrenci var. Üniversitemizde ikinci yabancı dil olarak verilen derslerden biri Çince."

İZMİRLİ YATIRIMCILARI ÇİN'E DAVET ETTİ


İZTO Genel Sekreteri Tanyeli'nin ardından konuşan Şanghay Sanayi ve Ticaret Federasyonu Başkan Yardımcısı Chen Chang ise Şanghay'ın dünyaya açılan bir şehirleri olduğunu belirterek İzmir ile işbirliklerini geliştirmenin en büyük hayalleri olduğunu dile getirdi. Türkler ile Çinlilerin eskiden beri yakın ilişkileri bulunduğunu hatırlatan Chang, oda olarak dünya ile ticareti geliştirmek adına çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Çin gözünde Türkiye'nin Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan bir ülke olması açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu anlatan Chang, "Bir Kuşak Bir Yol Projesi kapsamında çizdiğimiz rotada İzmir kilit noktalardan biri. Birbirimizin isteklerini iyice algılarsak birbirimize daha çok yardımcı oluruz. Şanghay ve İzmir'in gelişimini benzer görüyoruz. Şanghay Çin'in en büyük sanayi şehri. Dünya ile işbirliklerinin en yoğun olduğu şehrimiz. Şanghay Ticaret Odası olarak özellikle İzmir ile işbirliğini arttırarak iki tarafa da fayda sağlamak istiyoruz. Aynı zamanda Şanghay dünyanın ticaret ve bilim merkezi olarak da görülmeye başladı. Türk iş adamları olarak Çin'de yatırımlarınızı teşvik etmek istiyoruz. Bu sene kasım ayında Şanghay'da bir görüşme planlıyoruz. 136 ülke bu görüşmelere davet edilecek. Katılımcı sayısı çok fazla ve Türkiye de bunlardan biri. Sizleri de aramızda görmek isteriz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 23:00
YORUM EKLE