banner135

Büyükşehirlerdeki kamu emekçileri kira yardımı istiyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, artan konut fiyatlarına dikkat çekerek, iktidara seslendi. Yıldırım, büyükşehirlerde yaşayan kamu emekçilerinin kira ek ödemesi istediğini söyledi.

Büyükşehirlerdeki kamu emekçileri kira yardımı istiyor

Haber/Didar DEMİRCİ
Kamu emekçilerinin görevde yer değişikliği ve üniversitelerin açılması ile beraber milyonlarca yurttaşın kiralık konut aradığını belirten Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, basına verdiği yazılı açıklamada iktidara seslendi. Ekonomik krizin fahiş kira artışlarına neden olduğunu dile getiren Yıldırım, “Özellikle büyük şehirlerde kira fiyatları asgari ücretin üzerine çıkmıştır. Yeni göreve başlayan kamu çalışanları, büyük şehirlerde görevlendirilen çalışanlar, üniversite öğrencileri yüksek kira fiyatları sebebi ile ev bulmakta zorlanmakta ve birçoğu tarikat yurtlarına mahkûm edilmektedir” dedi.

MAAŞ KİRAYI ZOR ÖDÜYOR
Artan kira bedellerinin barınmanın yanı sıra geçimi de zorlaştırdığını aktaran Yıldırım, “İki kişilik kamu çalışanı bir ailende kazanılan bir maaşın yarısından fazlası kira gideri olarak ayrılmaktadır. Geri kalan maaş, artan gıda fiyatları ve yaşam maliyetlerine yetmemektedir. Kamu çalışanları aldıkları maaşlar ayın yarısı gelmeden bitmekte, bir sonraki maaş gününe kadar kredi kartlarına ve banka kredilerine mecbur kalmaktadır. Yıllarını devlete hizmet vermek için harcayan kamu emekçileri yoksulluk sınırının yarısı kadar maaşlara mahkûm edilmesi vefasızlık örneğidir. AKP iktidarının konut fiyatlarındaki artışı önleyemediği gibi maaşları enflasyona ezdirerek her geçen gün alım gücünü yok etmektedir. Bakan Kurum’un kira fiyatları hız kesmeden düşmeye devam edecek müjdesi AKP iktidarının alışkanlık haline getirdiği içi boş müjdeler gibi hiçbir karşılığı olmayacaktır. AKP iktidarının büyükşehirlerde çalışan her kamu emekçisine kira yardımı adı altında ek ödeme yapması ve tüm kamu çalışanları maaşlarına aylık enflasyon oranında zam yapması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100