BDDK, bankaların aktif rasyosunu gevşetti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), aktif rasyosu değerini mevduat bankalar için yüzde 95'ten 90'a, katılım bankaları için yüzde 75'ten 70’e düşürdü.

BDDK, bankaların aktif rasyosunu gevşetti

Bankaların swap limitlerine geçen hafta esneklik getiren BDDK, bugün de aktif rasyosunda düzenlemeye gitti. 10 Ağustos'ta düşürülen bankaların aktif rasyosu, bugün daha da aşağıya çekildi. Söz konusu düzenleme Merkez Bankası'nın 'normalleşme' adımları çerçevesinde alındı.

BDDK'nın resmi internet sitesinde yer alan kurul kararına göre; bankalarca hesaplanan aktif rasyosunun (AR) her ay sonu itibarıyla o aya ilişkin aylık ortalaması mevduat bankaları için yüzde 95'ten yüzde 90'a düşürüldü. Söz konusu değer, katılım bankaları için yüzde 75'ten yüzde 70'e indirildi. 

Bu kapsamda, aktif rasyosunun her ay sonu itibarıyla o aya ilişkin aylık ortalaması mevduat bankaları için yüzde 90'ın, katılım bankaları için yüzde 70'in altına düşemeyecek. Belirlenen yeni AR değerleri, 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak.

Baz alınacak aykırılık oluşturan aşım tutarı ise ilgili ay sonu itibarıyla AR değeri yüzde 90'ın altında olan mevduat bankaları ve yüzde 70'in altında olan katılım bankaları için, rasyoyu sırasıyla yüzde 90 ve yüzde 70 düzeyine getirecek paydaki değişim tutarı olarak hesaplanacak.

Bu çerçevede AR formülü de revize edildi. Formülün payı "krediler+(menkul kıymetler*0,75)+(TCMB Swap*0,5)" ve paydası ise "TL Mevduat+(YP Mevduat*1,75)" şeklinde hesaplanıyor.


Aktif rasyosu ne demek?

Aktif rasyosu ismi verilen bir denkleme göre bankaların belli oranlarda kredi vermesi, menkul kıymet alması veya Merkez Bankası ile swap(takas) yapmaları isteniyor. Bankalar, topladıkları mevduat ile bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorundalar. BDDK'nin buradaki amacı ise ağırlıklı olarak özel bankları daha fazla kredi vermeye ya da Merkez Bankası'na döviz vermeye zorlamak. Mevduat bankaları için aktif rasyosu 100 iken alabilecekleri menkul kıymet sınırlı olan katılım bankalarının aktif rasyosu 80 olarak belirlenmişti. Ancak 10 Ağustos'ta bu oran mevduat bankalarında yüzde 100'den yüzde 95'e, katılım bankalarında yüzde 80'den yüzde 75'e düşürülmüştü.

YORUM EKLE

banner97

banner96