Bayram turizme nefes aldıracak

Korona virüs salgını nedeniyle 2020 yılı için beklentilerinin olmadığını dile getiren turizmciler, Kurban Bayram tatilinde iç turizmin canlanacağı konusunda umutlular.

Bayram turizme nefes aldıracak

Haber/ Didar DEMİRCİ

Korona virüs nedeniyle 2020 yılı için daha öncesinde ‘kontak kapattık’ diyen turizmciler, Kurban Bayramı’nın gelmesiyle iç turizmde hareketlilik olacağı düşüncesinde. Pandemi nedeniyle sosyal yaşamın kısıtlanmasının insanları bunalttığını dile getiren TÜRSAB İzmir Temsil Kurulu (BTK) Yönetim Kurulu Üyesi Bircan Tağıl, normalleşme çalışmalarıyla birlikte başlayan hareketliliğin korona virüsle yaşamayı yavaş yavaş öğrettiğini söyledi. Tağıl, “İnsanlar özellikle sertifika onaylı işletmelerde tatil yapmayı tercih edecek. Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla işletmelerin çoğu bu konuda oldukça titiz davranıyorlar! Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak gezilebileceğini deneyimledik. Bu şekilde tatil yapmak mümkün” diye konuştu.

Butik otellerin yüzde 80’i dolu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, büyük otellerin çoğunun hala kapalı olduğunu dile getirerek, “Şu an çok fazla otel açıklığı yok! Ancak açık olan otellerin de yüzde 80’i dolu. Özellikle butik ve pansiyon hizmeti veren otellerde doluluğu görebiliyoruz” dedi. Gencer, Kurban Bayramı’na ilişkin ise iç turizmin canlanacağı beklentisinde olduğunu dile getirdi.

Güney sahilleri Ağustos’u bekliyor

Rusların gözde tatil merkezi olan Türkiye’nin güney sahilleri için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun son yaptığı açıklama umut verici oldu. Bakan Karaismailoğlu, 1- 10 Ağustos tarihlerinde Rusya ve Türkiye arası uçuşların başlayacağını söylemişti. Yapılan açıklamaya değinen Gencer, “1- 10 Ağustos tarihleri için Türkiye’nin güneyinde turist beklentisi var” dedi. Gencer, ayrıca korona virüs salgınının seyrinin öngörülebilir olmadığının altını çizerek, “Yapılan açıklamaların karşılığını ağustos ayında göreceğiz. 2020’de çok bir hareketlilik beklemiyoruz. Bayram dolayısıyla iç turizmin canlı olacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 10:07
YORUM EKLE