banner112
banner111

KHK'lı öğretmen davayı kazandı geri döndü!

OHAL kapsamında çıkarılan 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Edebiyat Öğretmeni Ergün Polat, açtığı dava sonucu görevine iade edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Av. Nedim Değirmenci, Eğitim Sen İzmir Şubelerinin kazandığı ilk KHK ihraç davası olduğunu söyledi.

KHK'lı öğretmen davayı kazandı geri döndü!

Özel/Didar DEMİRCİ
Bergama’da bir lisede edebiyat öğretmeni olarak görev yaparken OHAL kapsamında çıkarılan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 7 Şubat 2017’de ihraç edildiğini öğrenen Ergün Polat, yaklaşık 6 sene sonra mesleğine geri dönecek. 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Polat’ın göreve iadesi için Ankara 24. İdare Mahkemesi’ne açtıkları dava hakkında bilgi veren Avukat Nedim Değirmenci, söz konusu davadaki kazanımın Eğitim Sen İzmir Şubeleri için de bir ilk olduğunu belirtti.Değirmenci, “Polat’ın ihraç kararına karşılık OHAL Komisyonu’na yaptığı itiraz reddedildi. Bunun üzerine Ankara İdare Mahkemesinde açtığımız davada mahkeme, OHAL Komisyonunun tespit işleminin herhangi bir şekilde; maddi, hukuki, yeterli bir delile dayanmadan, soyut gerekçelerle yapılmış olması nedeniyle talebimiz kabul ederek üyemizin göreve iadesine ve o dönemde yoksun kaldığı mali hakların iadesine karar verdi” dedi.


AİLE BÜTÜNLÜĞÜM BOZULDU
İhraç edilmesinin nedenini hiç öğrenemediğini, bir gün ihraç edilenler listesinde kendi adını da gördüğünü dile getiren Edebiyat Öğretmeni Polat, yaşadıklarını 9 Eylül Gazetesi’ne anlattı. İhraç edilmesiyle birlikte sadece kamudaki görevinden olmadığını aynı zamanda mesleğini de yapamaz hale getirildiğini söyleyen Polat, “Bu süreçte aile bütünlüğümde bu konuda kötü etkilendi. Tamamı bu konuyla ilgili değildi ancak bu süreçte boşanmamızı hızlandırdı diyebilirim. Aile bütünlüğü tehlikeye giren sadece ben değil, diğer KHK’lı arkadaşlarımın da aile bütünlüğü sarsıldı” dedi.


SÜRECİ UZATIYORLAR
Yıllardır yaptığı işin bir anda elinden alınması sonrası bir arkadaşıyla ortak olup ticarete atıldığını ve geçimini bu şekilde sağlamaya çalıştığını açıklayan Polat, yargı süreci hakkında da konuştu. Yargı sürecinin lehine sonuçlanacağı konusunda çok umutlu olmadığını belirten Polat, “Bu süreçte aslında bizi işten atmadılar. Bir taraftan da ‘işe iade’ umuduyla Araf’ta bıraktılar” ifadelerini kullandı. Polat, “Bizim idare mahkemesine başvuruda bulunabilmemiz için öncelikle komisyondan karar çıkması gerekiyordu. Yani komisyondan olumlu ya da olumsuz bir karar almanız lazım. Tabi o karar da bana 5 yıl sonra geldi. Komisyon benim itirazımı 5 yılın ardından reddetti. Bunun üzerine idare mahkemesine dava açabildim. Tabi bunların hepsi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) giden yolu uzatmak için var. Ellerinden geldiğince bu süreci uzatmaya çalıştılar. Sonra ben bunu reddederek, dava açtım ve kazandım. Davayı kazanarak işe geri dönüyorum şu an. Benim buradan da beklentim yoktu ama lehime sonuçlandı” sözlerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 13:18
YORUM EKLE