İcat çıkaranlar için Girişimcilik Merkezi kurulacak

İzmir Ticaret Odası (İTO), İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Cisco İnovasyon Merkezi ve Cisco Netacademy iş birliğiyle gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldı.

İcat çıkaranlar için Girişimcilik Merkezi kurulacak

İzmir Ticaret Odası (İTO), İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Cisco İnovasyon Merkezi ve Cisco Netacademy iş birliğiyle gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldı. İZTO Başkanı Mahmut Özgener, girişimcilerin yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek için sırtını dayayacağı Girişimcilik Merkezi'ni kuracaklarını söyledi.

Toplantıda konuşan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, İzmir'in 20- 30 yıl sonrasını hayal ettiklerini belirterek, "Bizim misyonumuz İzmir'in geleceğinin nasıl olacağı üzerinedir. Şehir olarak gelecekte kuvvetli bir yer edinmek istiyorsak gelecek 5- 10 yıl sonrasını değil, 20- 30 yıl sonrasını hayal etmeliyiz. Bu amaçla fikirler üretiyoruz. İzmir'in büyük potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Diğer oda başkanlarımızla da benzer şeyleri söylüyoruz. Aykırı bir düşünce görmüyorum. Şimdi söylemden öte bir şeyler yapma zamanı. Geleceğin dünyasında şehirler ön plana çıkacak. İzmir, kendini ayrıştırabilecek potansiyele sahip" dedi.

Dijitalleşmenin önemine dikkat çeken Özgener, gelecekte klasik mesleklerin kalmayacağını belirterek, "Atıl iki binamız var. Üniversite olarak insana yatırım yapacağız. Kentimize milyar dolarlık katkı yapacak, fikri olan girişimcilerle büyük şirketleri buluşturacak proje için çalışan oda heyetimiz, Berlin dönüşünde getirdiği raporla beni heyecanlandırdı. İnceleme yaptıkları şirket Cisco'nun üniversitemizle de iş birliği yapmak istediğini duydum. Yeni fikirlere çok açığız. Böyle şirketleri İzmir'e çekmek istiyoruz. Girişimcilerin yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek için sırtını dayayacağı Girişimcilik Merkezi'ni kuracağız. Girişimcilerin yeni teknolojileri etkin kullanabilmesi için uluslararası bir eğitim ağını da üniversitemizle gerçekleştireceğiz" dedi.

Cisco Türkiye İnovasyon Merkezi Müdürü Emre Özbek de Türkiye'de İstanbul'da inovasyon merkezlerinin bulunduğunu, İzmir'de de araştırma içinde olduklarını belirtti. Özbek, "Türkiye'nin en parlak ve yetenekli insanlarını, fikirlerinde cesur olmaları için teşvik ediyoruz. Bu fikirleri konseptten gerçeğe dönüştürme yolunda yardımcı olmayı amaçlıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 16:35
YORUM EKLE