Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik hizmetlerinden biri olan ve ‘Dosthane’ adıyla hayata geçirdiği ücretsiz ‘Refakatçi Evi’, kapısını hasta ve hasta yakınlarına açmayı sürdürüyor. Uzak ilçelerden ve kırsal mahallelerden merkezdeki hastanelere gelen vatandaşların kalacak yer sorununa çözüm olan proje sayesinde, hasta ve hasta yakını kişilerin bu ihtiyacı sorun olmaktan çıktı. Refakatçi Evi, açıldığı Ocak 2021’den bu yana 3 bin 500’den fazla hasta ve hasta yakınına hizmet verdi.

Urla'da  11. Uluslararası Tiyatro Festivalinin Startı Verildi Urla'da 11. Uluslararası Tiyatro Festivalinin Startı Verildi

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen Refakatçi Evi projesi ile kamu ve üniversite hastanelerinde tedavi görmek için uzak ilçelerden gelen hastaların ve yakınlarının konaklama sorunu tarih oldu. Onkoloji tedavisi gören hasta ve yakınlarının 45 gün, diğer hastalıklar sebebiyle tedavi görenlerin ve refakatçilerinin ise en fazla 30 gün süreyle ücretsiz konaklama yapabildiği Dosthane’de, konaklama süresi boyunca sabah kahvaltısı, akşam yemeği, psikolojik danışmanlık hizmetinin yanı sıra hastaların hastaneye ulaşımları da Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği servisler ile ücretsiz bir şekilde yapılıyor.

‘VATANDAŞLARIMIZ BURADA GÜVENLİ VE HUZURLU BİR ŞEKİLDE KONAKLAYABİLİYOR’

Hasta ve hasta yakınlarının geri dönüşlerinin çok olumlu olduğunu vurgulayan Refakatçi Evi Sorumlusu Dila Yumuşak, “Misafirlerimiz buradan çok memnun ayrılıyorlar. Aileleri, akrabaları bile olsa uzun süreli olarak yanlarında kalamadıklarını söylüyorlardı. Burada ise güvende ve huzurlu bir şekilde konaklayabildiklerini söylüyorlar. Herhangi bir sorunla karşılaşırlarsa bizden yardım ve destek alabiliyorlar. Geri dönüşlerin hepsi çok olumlu, çok memnunlar, çok mutlular. Aynı zamanda kendi aralarında da çok güzel iletişim içerisinde oluyorlar. Daha sonra da görüşmeye devam edebiliyorlar” şeklinde konuştu.

‘HİÇBİR MİSAFİRİMİZ SOKAKTA, HASTANE BAHÇESİNDE KALMASIN İSTİYORUZ’

Ocak 2021’den bu yana 3 bin 500’den fazla kişiyi misafir ettiklerini söyleyen Yumuşak, “Taleplerimiz her geçen gün daha da artıyor. Ne kadar fazla misafirimize ulaşabilirsek, ne kadar fazla misafirimizi bu hizmetten faydalandırabilirsek o kadar güzel olur. Hiçbir misafirimiz sokakta kalmasın. Hiçbir misafirimiz hastane bahçesinde yatmasın. Çünkü Mersin Büyükşehir Belediyesi onlara zaten güvenli bir evimkanı sunuyor” diyerek, ‘Alo 185’ üzerinden ihtiyacı olan herkesin bu hizmetten yararlanabileceğini duyurdu.

RESSAM ŞAHİN, HİZMETLERİNDEN DOLAYI BAŞKAN SEÇER’İN PORTRESİNİ ÇİZDİ

Refakatçi Evi’nden faydalanan hastalardan birisi olan emekli müfettiş ve ressam Halit Şahin de, hizmetlerden çok memnun olan kişilerden birisi. 38 gün boyunca ışın tedavisi görmek için Mut’tan Mersin’e gelen ve kalacak yeri olmadığından dolayı Dosthane’de kalan Şahin, kişilerin en zor gününde yanında olan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkür etmek amacıyla, portresini çizdi.

Kaynak: DHA