banner112
banner111

Uzundere'de JES zaferi

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı kırsal Uzundere Mahallesi'ne jeotermal enerji santrali (JES) kuyusu açılmasına karşı köylülerin açtığı dava, iptal kararıyla sonuçlandı. Köylüler, “Gururluyuz” dedi

Uzundere'de JES zaferi

Karabağlar ilçesine bağlı kırsal Uzundere Mahallesi'ne özel bir şirket tarafından yapılmak istenilen jeotermal santrali projesi, köylülerin açtığı dava sonucu durduruldu. İzmir 1'inci İdare Mahkemesi, 3 kilometrelik bölgede zeytinliklerin bulunması ve sondaj çalışmalarının çevreye zarar vereceği gerekçesiyle planın iptaline karar verdi. Danıştay'ın eksik inceleme nedeniyle kararı bozması üzerine tekrar görülen davada bilirkişi incelemesi yaptırıldı. Bilirkişinin de planın çevreye zarar vereceği yönünde rapor sunması üzerine mahkeme, JES için bir kez daha iptal kararı verdi. İdare Mahkemesi'nin kararı, Uzundereliler tarafından sevinçle karşılandı. Bölgede yaşayan Cemile Türkeli, “Havamızı, ağaçlarımızı zehirleyen, doğamızı bitiren jeotermali koklamamak adına verdiğimiz mücadeleyi çok haklı bir şekilde sonuçlandırdık. Kendimizle gurur duyuyoruz” dedi.

ALANDA NÖBET TUTTULAR

JES yapılmak istenen alanda köylülerin günlerce nöbet tuttuklarını ve projeye karşı çıktıklarını ifade eden Fatma Yılmazer de, “Henüz 3 yaşındaki bebeğini alıp gelen de bastonunu alıp gelen de vardı. Günlerce, alanda nöbet tutuk. Şirket görevlilerinin alana girmesine izin vermedik. Soğuklarda kara kışta evimizden odun taşıyıp ateş yaktık ama vazgeçmedik. Kendimize tahta barakalar yaptık. Üşüsek de, hastalansak da hiç vazgeçmeyeceğiz. Çok mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.

Süleyman Gür ise “Biz davayı kazanınca Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ait olan bu bölgeyi Karabağlar Belediyesi, 3 yıllığına kiralayıp, köyün ağaçlandırma ihtiyacının karşılanması için alanı fidanlık haline getirdi. Çok mutluyuz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100