Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Türkiye'de yaklaşık 2.5 milyon kişinin hac ibadeti için beklediğini ifade etti. Ancak Bircan, turist vizesiyle hac ibadetinin yapılamayacağı konusunda önemli bir uyarıda bulundu. Hac mevsiminde, turist vizesi ile Arafat ve Mina'ya çıkmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Hac Kotası ve Sürekli Temas

Bircan, Mekke, Medine ve hacın olmazsa olmazı olan Arafat'ın belli bir bölgeden ibaret olduğunu belirtti. Suudi Arabistan'ın ülke nüfuslarının binde bir oranında kota verdiğini dile getiren Bircan, Türkiye'nin kotasinin şu anda 83 bin 430 olduğunu açıkladı. Muhterem Başkanın talimatıyla kotanın artırılması için sürekli temas halinde olduklarını belirten Bircan, ilgili ülke ile resmi yazışmaları gerçekleştirdiklerini ve ilerleyen süreçte kotanın artırılmasıyla ilgili cevap alacaklarını bildirdi.

Turist Vizesiyle Hac İbadeti Yapılamaz

Sosyal medyada 'kurasız hac' ve 'turist vizesi' gibi söylemlerle hac yaptırma vaadi bulunduğunu dile getiren Bircan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Hac vizesi ve Türkiye'ye tanınan hac kotası haricinde hiçbir vatandaşımızın Mekke'ye giderek hac ibadetini yapması mümkün değildir. Geçen senelerde ticari ve turist vizeleri adı altında birçok kardeşimiz gitti ve maalesef orada mağduriyet yaşadı. Hatta bazıları haccını yapmadan döndüler. Onun için vatandaşlarımıza tavsiyemiz, il ve ilçe müftülüklerimiz veya e-devlet üzerinden kendileri hac çıktığı takdirde işlemlerini yapmalarını, yoksa özel ve kurasız hac adı altındaki turlara kesinlikle itibar etmemeliler. Bu aynı zamanda Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığının da tavsiyesidir."

Çılgın Sayısal Loto 24 Şubat 2024 Sonuçları Açıklandı: İşte Kazanan Numaralar Çılgın Sayısal Loto 24 Şubat 2024 Sonuçları Açıklandı: İşte Kazanan Numaralar

Turist Vizesiyle Arafat’a, Mina’ya Çıkılamaz

Bircan, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye tanıdığı elektronik vizesinin turist vizesi olduğunu, hac vizesi olmadığını vurgulayarak şunları kaydetti: "Bu vize Riyad'ı, Mekke'yi ve Medine'yi gezmek içindir. Hac günlerinde bu vizelerin hiçbir önemi yoktur. Bu vizeyle oraya gittikleri takdirde Arafat'a, Mina'ya çıkamazlar. Oraya giden otobüslere binme imkanları yok. Vatandaşlarımızın bunu özellikle bilmeleri lazım. Maalesef bazı kimseler, vatandaşlarımızın bu duygusal ortamını, hac özlemini istismar ederek onları mağdur ediyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ismi çıkmayan hiç kimsenin özel vize adı altında hac turlarına itibar etmemelerini tavsiye ediyoruz."

Kaynak: Haber Merkezi