Tüm gözler Kraliyet Ailesi’nin servetinde

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth'in ardından, Kraliyet Ailesi'ndeki unvanlar ve hükümdarlığın serveti merak konusu oldu. Şimdi tüm gözler milyar dolarlık Kraliyet Ailesi servetine çevrildi.

Tüm gözler Kraliyet Ailesi’nin servetinde

8 Eylül 2022’de 96 yaşındayken Balmoral’da hayatını kaybeden Kraliçe Elizabeth’in ardından taht, unvan ve miras konusu da konuşulmaya başlandı Modern dünyada monarşinin simgesi haline gelen Kraliçe’den sonra tahta çıkan isim Kral 3. Charles olurken miras ve bazı aile üyelerinin unvanları konusunda belirsizlikler devam ediyor.

Halk son kez Kraliçe’ye saygısını sunmak için kilometrelerce kuyruk oluşturuyor, tüm aile üyeleri nöbet tutuyor ve bir yandan da bu görkemli hükümdarlığın serveti ve Kraliçe’nin mirası konuşuluyor.

MİLYAR DOLARLIK SERVET

New York Post’un haberine göre, Kraliçe Elizabeth’in babası Kral 6. George tarafından monarşi ve kurumları için kullanılan bir takma ad olan “şirket” şu anda en az 23 milyar dolar değerinde.

Geçtiğimiz on yılda, Kraliyet’e ait binaları, arazileri, madenleri, sanat eserlerini ve diğer hazineleri içeren servet, her zamankinden daha hızlı arttı. Sadece 10 yıl içinde, monarşinin en büyük kurumları olan Crown Estate ve Lancaster ve Cornwall Dükalıkları’nın serveti iki katına çıktı. Kraliyet, ayrıca yüzlerce kilometrelik İngiliz kıyı şeridine, Ascot hipodromuna, kriket sahasına ve Londra’nın en ünlü özel üye kulüplerine de sahip.

İngiltere Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’daki arazi ve binaları içeren devasa bir emlak portföyü olan geniş Crown Estate’in, tek başına yaklaşık 18 milyar dolar değerinde olduğu bildiriliyor. Ancak Crown Estate, hüküm süren hükümdara ait olsa da Kral veya Kraliçe’nin varlıkları satma yetkisi olmadığı gibi doğrudan mülkten gelir de elde edemiyor.

Bunun yerine, Crown Estate’ten elde edilen kârlar Hazine’ye giderken, bu tutarın belirli bir yüzdesi de Kraliyet ailesine hibe olarak gidiyor.

KRAL 3. CHARLES’A KALANLAR HALKA AÇIKLANMAYACAK

Yine New York Post’un haberine göre; 73 yaşındaki Kral 3. Charles’ın yaklaşık 1 milyar dolar değerinde olduğu belirtiliyor. Annesinin ölümüyle birlikte; Cheshire, Lancashire, Yorkshire, Lincolnshire, Derbyshire, Staffordshire ve Güney Galler’de 45.092 dönüm arazi ile 14. yüzyıldan beri hükümdarın sahip olduğu Lancaster Dükalığı’nı devraldı.

Ayrıca Kraliçe’ye ait olan Norfolk’taki 20.000 dönümlük Sandringham Malikanesi ve Kraliçe II. Elizabeth’in öldüğü kale Balmoral da muhtemelen Charles’a geçecek.

Charles’ın nihayetinde annesinden ne kadar alacağı bilinemeyecek; çünkü 1820’de hükümdarın vasiyetnamesinin yayınlanmasına gerek olmadığına karar verilmişti.

TAHTIN VÂRİSİ OLDU

40 yaşındaki Prens William da büyükannesinin ölümünden sonra Cornwall Dükalığı’nın kontrolünü ele geçirerek milyarder oldu. Yeni Galler Prensi, annesi Diana ve büyük büyükannesinden kalan milyonlarca dolarlık miras sayesinde zaten zengindi. Şimdi ise hem daha da zenginleşiyor hem de tahtın bir sonraki varisi olarak öne çıkıyor.

EN ÇALIŞKAN KRALİYET ÜYESİ

Kraliçe’nin kızı Prenses Anne’nin servetinin ise yaklaşık 52 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Kraliçe, 1976’da kızı için Gatcombe Park’ı satın almıştı. Burada bulunan kır evi Gloucestershire Malikanesi 700 dönümlük bir alana sahip ve ağabeyinin evine de oldukça yakın. 72 yaşındaki Anne, uzun süredir “en çalışkan Kraliyet üyesi” olarak anılıyor ve geniş bir mücevher koleksiyonuna sahip olduğu düşünülüyor.

TACİZ İDDİALARI SERVETİNİ DÜŞÜRDÜ

Times’ın haberine göre, Kraliçe’nin ikinci oğlu 62 yaşındaki Prens Andrew’un 8 milyon dolardan az bir serveti olduğu düşünülüyor. Prens, tacizci Jeffrey Epstein ile adı anıldıktan sonra itibarını hızla kaybetmiş, açılan davalarla karşı karşıya kalmıştı. Bu yılın başlarında da ABD’de kendisine karşı bir cinsel saldırı davası açan Virginia Giuffre’ye 10 milyon dolar ödeme koşuluyla anlaşmaya varmıştı.

Prens Andrew’in ayrıca donanmadan aldığı maaşın kesildiği de belirtiliyor.

Kraliçe’nin bir diğer çocuğu olan 58 yaşındaki Prens Edward ve eşi Sophie’nin ise yaklaşık 12 milyon dolar değerinde servete sahip olduğu belirtiliyor.

SERVETİNİN ÇOĞU ANNESİ DIANA’DAN

En merak edilen mirasçı ise hiç şüphesiz Kraliyet ailesi görevlerinden ayrılan Prens Harry ve eşi Meghan Markle… 38 yaşındaki Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın yaklaşık 22 milyon dolar serveti olduğu belirtiliyor. Ve Prens Harry’nin parasının çoğunun annesinden kalan mirastan geldiği söyleniyor.

Çiftin Archie ve Lilibet isimli iki çocuğu bulunuyor ancak henüz unvanları takdim edilmedi. Yas döneminden sonra Kral 3. Charles’ın unvanları vermesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100