Egeli Gazete'den Cemre Yuvarlak'ın haberine göre: Dilan B., 19 yıl önce İstanbul'da Azerbaycan uyruklu bir anne ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir babanın evlilik dışı ilişkisinden dünyaya geldi. Hayatının ilk dakikalarından itibaren zorluklarla dolu bir yolculuğa başladı. Annesi tarafından 6 aylıkken terk edilen Dilan, farklı pavyonlarda çalışan annesi ve onun bir Türkmenistan vatandaşıyla ilişkisinden dünyaya gelen oğlu Kemal ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerini dolaştı.

9 yaşındayken annesi sınır dışı edilmeden önce Dilan'ı son çalıştığı Tekirdağ'daki pavyonun sahibine bıraktı. Bu evde cinsel tacize uğrayan Dilan, yaşadığı sıkıntılardan kurtulmak için bir karakola sığınarak Türk polisinden yardım istedi. 10 yaşındayken de bir devlet yurduna yerleştirildi. Ayrıca yaşadığı cinsel tacizin sorumluları hakkında bir dava da açıldı.

SIĞINMACI BELGESİNİ KAYBETTİ

Devlet yurtlarında geçen sürede okuma yazmayı öğrenen Dilan, eğitim hayatına başladı. Yurtta olduğu için her türlü sağlık ve eğitim ihtiyacı karşılanıyordu. Sonrasında da uluslararası koruma kapsamına bir sığınmacı kimliği çıkartıldı. 17 yaşına geldiğinde babalık davası açarak Türk vatandaşlığına geçmesi gerektiğini öğrendi. Reşit olduktan sonra lise son sınıfta kaydını İzmir'deki Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne aldıran ve 2023'te mezun olan Dilan, tek kimliği olan sığınmacı belgesini kaybetti.

Urla Belediye Başkanı Balkan: Kenti, dinamikleri ile planlayacağız Urla Belediye Başkanı Balkan: Kenti, dinamikleri ile planlayacağız

BÜROKRATİK ENGELLER KARŞISINA ÇIKTI

Sigortasız ek işlerle çalışıp geçimini sağladığı ve bir yandan da okuluna devam ettiği için hukuki süreci tek başına başlatamayan Dilan, belgeleri toplayıp yönlendirildikleri yere gidene kadar İl Göç İdaresi'nden hakkında yeni bir karar çıktı. Okulunu bitirdiği ve İzmir'de kalmak için resmi bir sebebi olmadığı için İstanbul'a yol izin belgesi çıkarıldı. 2 hafta süre verildi ve aksi halde kimliğinin feshedileceği tarafına iletildi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına ve kimliğe kavuşunca üniversiteye gitmeyi, bir işe girmeyi ve erkek arkadaşıyla evlenmeyi düşlediğini anlatan Dilan B'nin ""İleride kendi hayatımı kurmayı istiyorum ben de herkes gibi. Mutlu bir yuva kurmak istiyorum. Kendi yuvam. Ben annemin ve babamın yaptığı hataları yapmam. Çocuğuma daha iyi bir hayat sunmak isterim" dedi. 

Kaynak: EGELİ GAZETE