Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü tarafından gerçekleşen “7. Deri Endüstrisinde Yenilikçi Yaklaşımlar Kongresi” bugün ve yarın İzmir Ticaret Odası’nda yapılacak. Türk deri sektörünün en önemli üretim merkezleri arasında yer alan İzmir, sektörün en önemli uluslararası buluşmalarından birine ev sahipliği yapıyor.

***

İzmir Serbest Bölgesi’nin de kurumsal destekçileri arasında yer aldığı kongrede, yurt içi ve yurt dışından alanında uzman çok sayıda akademisyen ve profesyoneller bir araya gelerek, sektörün gelecek vizyonunu masaya yatıracak. Bilindiği gibi ülkemiz 1980’li yıllarda deri sektöründe lider konumundaydı. Son yıllarda firmaların yoğun çabaları ile halen önemli bir başarı elde edilse de sektör ihracat konusunda geri plana düştü. Ege Bölgesi Deri Sanayicileri Derneği (EGEDERİDER) ve İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli’nin konu ile ilgili değerlendirmeleri oldukça önemli. Sevimli, deri sektöründe eski günlerini arar hale geldiklerini belirterek, “10 yıl öncesine kadar Paris ve İtalya fuarları başta olmak üzere dünya fuarlarında deri konfeksiyon ürünleri ile adeta gövde gösterisi yapan sektörümüz, bugün geldiğimiz noktada eski gösterişli günlerini arıyor. İstanbul’da yaptığımız Deri ve Deri Konfeksiyon Fuarı (İDF) maalesef yedi yıldır yapılamıyor. Ülkemizde 80’li yıllarda deri ihracatı ilk sıralarda geliyordu. Avrupa’ya ihracatımız yüksek seviyedeydi. Almanya deri giysi ihtiyacının çoğunu bizden karşılıyordu. Yıllar içinde deri sektörümüz ihracatta geri planda kaldı. Hedefimiz, sektörümüzün ihracatta yeniden ilk sıralarda yer almasını sağlamak. IAFLI Kongresi’ni bu yönüyle önemsiyoruz” dedi.

***

Dünyanın en büyük 10 üreticisi arasında yer alan Türk deri sektörünün kaliteli ürünleri ile özellikle Avrupa’da aranan ve tercih edilen bir konumda olduğunu vurgulayan Sevimli, sektörün 2022 yılında 2 milyar 57 milyon dolar, bu yılın ilk 10 ayında ise 1.6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, konfeksiyon ve ayakkabıda Avrupa’nın önemli tedarikçi ülkeleri arasında Türkiye’nin geldiğine dikkat çekti. Profesyoneller ve akademisyenler tarafından deri sektörünün gelecek vizyonunun çizileceği bu özel kongrenin kentimizde gerçekleşmesi ve bu konuda İZBAŞ’ın katkıları oldukça önemli.