Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği’nin organizasyonuyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen balık festivali, Kılavuzlu Parkı’nda düzenlendi. Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Şahin, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Tarım ve Orman İl Müdürü Ramazan Bilir ile çok sayıda vatandaşın katıldığı festival, depremlerde ölenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından festivalin açılış konuşmasını Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı yaptı. Sarı, denizi olmayan Kahramanmaraş’ta festival düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek protokole ve vatandaşlara festivale katılımlarından dolayı teşekkür etti.

'20 MİLYON DOLARLIK BALIK İHRAÇ EDİYORUZ'

Daha sonra bir konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Ramazan Bilir, alabalık sektöründe Kahramanmaraş’ın Türkiye’de önemli bir noktaya sahip olduğunu belirtti. Sektörün her yıl büyüdüğünü kaydeden Bilir, şunları söyledi:

"Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak 2022 yılında 44 su ürünleri işletmesine yetiştiricilik ve bu işletmelerde yılda 7500 ton alabalık üretimi mevcuttu. Türkiye’de dokuzuncu sırada yer alıyorduk. 2023 yılında ise bu sayımızı 66 yetiştiriciye ve kapasitemizi 7500’den 16 bin 500 tona çıkardık. Alabalık üretiminde Türkiye’de üçüncü sırada yer aldık. Ayrıca Rusya ve Almanya başta olmak üzere 21 ülkeye 3050 ton ihracatımız söz konusudur. İhracatımızdan yaklaşık 20 milyon dolar gelir elde edilmektedir. 16 bin 500 ton olan hedefimizi 2024 yılında inşallah üreticilerimiz sayesinde 25 bin tona çıkartıp Türkiye’de ikinci sırada yer almayı hedefliyoruz."

Daha sonra bir konuşma yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise düzenlenen bu gibi organizasyonların insanların motivasyonunu artırdığını belirterek, "Denizi olmayan bir şehirde tatlı su balıkçılığında dokuzuncu sıradan Türkiye üçüncülüğüne yükselmişiz. Burada emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yıl hedefimiz daha büyük. İnşallah birinci sırada bu alanda üretim kapasitesine sahip yapmak" dedi.

2023’ün En Mutlu Ülkeleri Belli Oldu! İşte Türkiye'nin Mutluluk Sırası 2023’ün En Mutlu Ülkeleri Belli Oldu! İşte Türkiye'nin Mutluluk Sırası

Konuşmaların ardından Vali Mükerrem Ünlüer ile protokol, festivale katılan vatandaşlara balık dağıttı. Festivalde mangalda pişirilen yaklaşık 1.5 ton balık dağıtıldı.

Kaynak: DHA