Almanya ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile İstanbul'a döndü. Atatürk Havalimanı'nda karşılanan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç gibi yetkililer eşlik etti.

Berlin Ziyareti ve Gazze Diplomasisi

Almanya'nın başkenti Berlin'deki temaslarında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına sert tepki gösterdi. İlk olarak Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya gelen Erdoğan'ın gündeminde, İsrail'in Gazze'deki saldırıları öne çıktı.

Liderler, önce ikili görüşme ardından da heyetlerarası toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya ilişkin detaylar Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından paylaşıldı.

İnsan Hakları ve Bölgedeki Durum

Görüşme esnasında, Erdoğan, İsrail'in Filistin'deki saldırılarının sonlandırılması gerektiğini ve insan hakları ihlallerine karşı uluslararası tepkinin önemini vurguladı. İki lider, bölgede kalıcı barış için iki devletli yapının önemine vurgu yaparak ateşkes ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması konusunda işbirliği yapacaklarını belirtti.

CHP lideri Özgür Özel, Almanya'da SPD kongresine katıldı CHP lideri Özgür Özel, Almanya'da SPD kongresine katıldı

AB Üyeliği ve Türkiye-Almanya İlişkileri

Almanya ziyareti kapsamında Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile de bir araya geldi. İkili görüşmelerde Türkiye'nin AB üyelik süreci ve Türkiye-Almanya ilişkileri detaylı bir şekilde ele alındı.

Kaynak: TRT Haber