Türkiye’de otomobil üretmek için yatırım yapacak Çinli şirketler için önemli bir düzenleme yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli otomobil ithalatında, ek mali yükümlülük uygulanmayacak.

Gümrük Vergisi ve Ek Mali Yükümlülük Muafiyeti

Bu düzenleme sayesinde BYD ve Chery gibi Çin menşeli otomobil üreticileri, Türkiye’ye fabrika kurmak istediklerinde %10 gümrük vergisinin yanı sıra elektrikli araçlar için %40 ilave gümrük vergisi ve diğer araçlar için %40 ek mali yükümlülükten kurtulmuş olacaklar. Yani yatırım teşvik belgesi alan Çinli firmalar, belirli bir sayı veya tutarda gümrük vergisisiz otomobil ithalatına başlayabilecekler.

Motorine indirim fiyatlara yansıdı! Güncel akaryakıt fiyatları 25 Temmuz Motorine indirim fiyatlara yansıdı! Güncel akaryakıt fiyatları 25 Temmuz

Tahminler ve Hazırlık Süreci

Bu düzenlemenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır’ın BYD ve Chery hakkındaki yatırım müjdesine hazırlık kapsamında yapıldığı tahmin ediliyor. Türkiye’de de ciddi satış rakamlarına ulaşan bu markalar için gümrük vergisi ve ek mali yükümlülük muafiyeti, yatırım yapma kararını kolaylaştıracak.

Editör: Kazim Bozkurt