Kamudaki Çifte Maaş Uygulaması Yasallaşıyor

İktidarın yeni yasa tasarısıyla, kamudaki çifte maaş uygulaması kalıcı hale getiriliyor. Bu düzenleme ile bürokrat ve bakan yardımcılarına ikinci bir koltuk verilmesi durumunda, maaş yerine 'huzur hakkı, ücret, ikramiye' gibi isimler altında ikinci bir ödeme yapılacak. Bu ek gelir, ayda 98 bin 42 lirayı bulacak şekilde düzenlenmiş durumda. Yıllık olarak ise 1 milyon 170 bin liraya kadar çıkabilecek.

İkinci Gelirin Detayları

Yeni düzenlemeyle birlikte, kamuda ikinci bir kurumda yönetim kurulu üyeliği gibi görevler üstlenen bürokratlar için belirlenen yüksek bir limit bulunuyor. Örneğin, bir genel müdür kendi kurumunda veya başka bir kurumda yönetim kurulu üyesi olarak görev aldığında, 110 bin lira gibi bir genel müdür maaşının yanı sıra ayda 98 bin 42 liraya kadar huzur hakkı alabilecek. Bu durumda, bürokratın aylık kazancı 208 bin liraya, yıllık kazancı ise yaklaşık 2.5 milyon liraya kadar ulaşabilecek.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Erzurum Kongresi'nin 105. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı TBMM Başkanı Kurtulmuş, Erzurum Kongresi'nin 105. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı

Sonuç ve Değerlendirme

Milyonlarca emeklinin ve çalışanın sınırlı gelirlerle geçinmeye çalıştığı bir dönemde, kamuda çalışan bürokratların ikinci bir gelir elde etmesi, geniş çapta eleştirilere yol açıyor. Ancak yasa metninde, bu ikinci gelirin 'maaş' olarak değil, diğer isimler altında ödenmesi kararlaştırıldığı için yasal olarak geçerli sayılacak.

Kaynak: Haber Merkezi