9 EYLÜL- CHP İzmir Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı basın toplantısında, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenirken, bu yıl 10 ayda 194'ü şüpheli olmak üzere en az 447 kadının öldürüldüğünü açıkladı. CHP Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, basın açıklamasında "Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturma vardır. Kadın cinayetleri politiktir" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile görüştü Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile görüştü

Şenkal, AKP'nin kadına yönelik şiddeti önlemek adına hayata geçirdiği politikaların yetersiz olduğunu ve şiddetle etkin mücadele konusunda samimiyetsiz olduğunu belirtti. Ayrıca, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un gerekliliği olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) sayısının artırılmadığını ve kadınların yaşam hakları için mücadele etmeye zorlandıklarını vurguladı.

Açıklamada ayrıca, CHP'li belediyelerin "Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi"ni paylaştığı ve bu belgeyle kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda daha güçlü bir duruş sergilemeyi amaçladığı ifade edildi. Uçar, CHP'li belediyelerin bu belge kapsamında kadın haklarına ve eşitliğine odaklanan politikaları hayata geçireceklerini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ