CHP, 31 Mart yerel seçimleri için adaylarını belirlemeye devam ediyor. CHP, şu ana kadar 622 seçim çevresinde adayını duyurdu. İzmir ve Antalya gibi büyükşehirlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 700 seçim çevresi için ise anket ve temayül yoklaması çalışmaları tamamlandı.

CHP, kalan seçim çevreleri için adaylarını belirlemek üzere cuma günü toplanacak. CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), saat 12.00’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bir araya gelecek. MYK toplantısının ardından, saat 18.00’de ise Parti Meclisi (PM) toplantısı yapılacak. PM toplantısında, Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel başkanlık edecek.

Toplantılarda, kalan seçim çevrelerinin büyük bölümü için adayların açıklanması bekleniyor. Aday belirleme gündemiyle yapılacak toplantıların en kapsamlısı olan PM toplantısında, Antalya ve Muğla adayları öne çıkan konular olacak.

Antalya’da Muhittin Böcek mi, Ümit Uysal mı?

CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı henüz netleşmedi. CHP, Antalya’da mevcut belediye başkanı Muhittin Böcek ile yola devam etmeyi planlıyor. Ancak Böcek’in sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekilmesi ihtimali de gündemde.

Böcek, geçen yıl koronavirüse yakalanmış ve uzun süre yoğun bakımda kalmıştı. Böcek, sağlığına kavuşmasının ardından görevine dönmüş, ancak adaylık konusunda henüz bir açıklama yapmamıştı.

CHP, Böcek’in aday olmaması durumunda, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ı aday göstermeyi düşünüyor. Uysal, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Muratpaşa Belediye Başkanı seçilmişti. Uysal, başarılı belediyecilik çalışmalarıyla tanınıyor.

CHP, Antalya adayını cuma günü yapılacak PM toplantısında belirleyecek.

150 İYİ Parti üyesi törenle CHP'ye katıldı 150 İYİ Parti üyesi törenle CHP'ye katıldı

Muğla’da Osman Gürün’ün yerine kim aday olacak?

CHP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı da henüz belli değil. CHP, Muğla’da mevcut belediye başkanı Osman Gürün’ün yeniden aday olmayacağını açıkladı. Gürün, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. Gürün, yaş haddi nedeniyle aday olmayacağını duyurdu.

CHP, Muğla adayı için birçok ismi değerlendiriyor. Bu isimler arasında Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Milletvekilleri Burak Erbay ve Cumhur Uzun, 27’inci Dönem Muğla Milletvekili Süleyman Girgin bulunuyor.

CHP, Muğla adayını da cuma günü yapılacak PM toplantısında açıklayacak.

İzmir adayı bir sonraki toplantıda netleşecek

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise bir sonraki PM toplantısında kesinleştirilecek. CHP, İzmir adayını, cuma günü yapılacak PM toplantısından sonra yapılacak bir sonraki toplantıda duyuracak.

İlçe belediye başkan adayları da açıklanacak

CHP, cuma günü yapılacak PM toplantısında, İstanbul, Ankara ve İzmir’in ilçe belediye başkan adaylarının büyük bölümünü de açıklayacak.

CHP, İstanbul’da 39, Ankara’da 25, İzmir’de 30 ilçe belediye başkan adayını belirlemeye çalışıyor. CHP, bu illerdeki bazı ilçelerde mevcut belediye başkanlarıyla devam etmeyi düşünürken, bazı ilçelerde de yeni isimleri aday göstermeyi planlıyor.

CHP, Ankara’da Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in adaylığını ise bu toplantıda açıklamayabilir. Taşdelen, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Çankaya Belediye Başkanı seçilmişti. Taşdelen, başarılı belediyecilik çalışmalarıyla tanınıyor. Ancak Taşdelen’in adaylığına karşı çıkan bazı kesimler de var.

Kaynak: HABER MERKEZİ