Aydın'ın Söke ilçesine bağlı Büyük Menderes Havzası'nın tahliye kanalında toplu balık ölümleri gerçekleşti. Ölümlerin nedenini endüstriyel tesislerin, fabrikaların, organize sanayi bölgelerindeki birçok işletmenin ağır metal ve kimyasallardan oluşan arıtmasız kirli atık sularının tahliye kanalına verilmesi olduğunu dile getiren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Burası, Türkiye'nin en önemli sulak alanlarının başında gelen Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın tam ortası. Yaklaşık altı kilometre boyunca sazlıklar, ölü balıklarla dolu. Bu balıklar, buradan denize kadar ulaşıyor. Bu konuda gerekli önlemler alınmazsa bölgemizin en önemli biyolojik çeşitlilik alanında ekolojik yapı çökecek, tüm canlılar bundan olumsuz etkilenecek" dedi.

Anahtarınızı Alüminyum Folyo İçine Sarmanız Arabanızı Çalınmasını Gerçekten Engeller mi? Anahtarınızı Alüminyum Folyo İçine Sarmanız Arabanızı Çalınmasını Gerçekten Engeller mi?

'SU DEĞİL, SİYAH SIVI'

Ölü balıkları kuşların yediğine dikkati çeken Sürücü, "Zaten deltanın bütün kuşları buraya geldi. Balıkların neden öldüğü, suya bakınca anlaşılıyor. Su değil, siyah bir sıvı. Arıtmasız şekilde endüstriyel tesislerin, işletmelerin, fabrikaların ve organize sanayilerin boşalttıkları atıklar, maalesef bu tahliye kanalı vasıtasıyla denize kadar gidiyor. Aynı zamanda suda oksijen oranı çok düşük. Su olmaktan çıkmış, zehirli bir sıvı akıyor. Kuşlar bunu yiyor, kuşlara zarar verir mi bunun da incelenmesi gerekiyor. Bu balıkların neden öldüğünün acilen araştırılması lazım. İlgili kurumlara başvuracağız" dedi.

Kaynak: DHA