Yolsuzluk yazıları kaleme alan Yaman Kaya, aracına kurşun yağdıran saldırganlardan yara almadan kurtuldu

Bursa’da belediyelerin yolsuzluk ve usulsüzlükleriyle ilgili yazılar kaleme alan gazeteci Yaman Kaya, iş yerinden çıktıktan sonra aracıyla seyir halindeyken silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda mermilerden biri Kaya’nın otomobiline isabet etti. Kaya, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, “Şimdiden söyleyeyim, yılmayacağım” dedi.

Saldırganlar kaçtı


Olay, dün akşam saat 18.30 sıralarında FSM Bulvarı’nda meydana geldi. Bursa merkezli ‘Başka Gazete’ isimli internet gazetesinin imtiyaz sahibi Yaman Kaya, iş yerinden çıktıktan sonra 16 ZA 123 plakalı otomobiliyle evine doğru yola çıktı. Kaya, bir süre sonra arkasından gelen siyah renkli bir otomobilden silahla ateş açıldığını fark etti. Saldırganların kurşunlarından biri Kaya’nın aracının arka camına isabet etti. Kaya, şans eseri yara almadan kurtulurken, saldırganlar olay yerinden hızla uzaklaştı.

“Yılmayacağım”


Kaya, saldırının ardından polise haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi alarak inceleme başlattı. Kaya, ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü. Kaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Az önce FSM Bulvarı’ndaki iş yerimden çıktıktan kısa süre sonra aracımla seyir halindeyken silahlı saldırıya uğradım. Sağlık durumum iyi, şu anda ifade veriyorum. Şimdiden söyleyeyim, yılmayacağım” ifadelerini kullandı.

Kınama mesajları

Gazeteci Yaman Kaya’ya yönelik silahlı saldırı, basın örgütleri ve meslektaşları tarafından kınandı. Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, saldırının takipçisi olacaklarını belirterek, “Halkın haber alma özgürlüğü adına fedakârca görev yapan meslektaşımıza ‘geçmiş olsun’ diyor, eli silahlı saldırganın yakalanarak hak ettiği şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz” dedi. Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Yüksel Baysal da, “Basın özgürlüğünün iktidar tarafından baskı altına alındığı bir dönemde gazetecilere yönelik şiddet eylemi kabul edilemez. Saldırıyı bir kez daha şiddetle kınıyor ve meslektaşımız Yaman Kaya’ya geçmiş olsun diyoruz. Meslektaşımızın sonuna kadar yanındayız” diye konuştu.

Çocuğu depoya kilitleyen 2 market çalışanı serbest... Çocuğu depoya kilitleyen 2 market çalışanı serbest...

 

Kaynak: HABER MERKEZİ