Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, borsada işlem vergisi hakkında açıklamalarda bulundu. Yılmaz, borsada kazançtan vergi alınmayacağını belirterek, "Sadece 10 binde 1-2 işlem ücreti olur mu bunun tartışması var" dedi.

"Enflasyonu Artırıcı Değil, Kayıt Dışılığı Azaltıcı Düzenlemeler Yapılacak"

NTV'ye konuşan Yılmaz, yapılacak vergi düzenlemelerinin enflasyonu artırıcı değil, kayıt dışılığı azaltıcı nitelikte olduğunu vurguladı. "Sosyal medyada çok spekülatif yorumlar görüyoruz. Yetkililer açıklamadan söylentilere itibar edilmemeli. Borsada yapılan işlemler üzerinden cüzi bir miktar alma tartışmaları yapılıyor. Borsada kazançlar üzerinden bir vergi yok. Sadece 10 binde 1'ler olur mu bunun tartışması var işlem ücreti olarak" şeklinde konuştu.

"KKM'den Adım Adım Çıkıyoruz"

Yılmaz, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin başından itibaren geçici bir düzenleme olduğunu belirterek, "Görevini yaptı, artık adım adım oradan çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

İzmirli başkanın makam odasından böcek çıktı! İzmirli başkanın makam odasından böcek çıktı!

"Enflasyon Yıl Sonunda Yüzde 38'e Düşecek"

Enflasyon ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, "Enflasyonla mücadelede geçiş döneminde zemini güçlendiren adımlar attık. Mayıs'tan sonra düşüş başlayacak dedik. Temmuz-Ağustos-Eylül'de devam edecek düşüş süreci. Enflasyon yıl sonunda yüzde 38'ler seviyesine gelecek. 2026'da ise yüzde 10'un altına düşecek şekilde programımızı yaptık. 2026'da tek haneli rakamları yakalayacağız" dedi.

Editör: Kazim Bozkurt