BM raportörleri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının soykırım niteliğinde olduğunu belirterek, uluslararası topluma Filistin halkını koruma çağrısı yaptı.

Ukrayna ile ABD arasında 'taarruz' ayrımı! Ukrayna ile ABD arasında 'taarruz' ayrımı!

Soykırım Kışkırtmaları Artıyor

BM’nin farklı alanlardaki 33 raportörünün imzasıyla yayımlanan açıklamada, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarının artan soykırım kışkırtmalarının kanıtı olduğu vurgulandı. Raportörler, İsrail’in “işgal altındaki Filistin halkını yok etme” yönündeki açık niyetini, Gazze’de ve işgal altındaki Filistin topraklarının geri kalanında "ikinci Nekbe"yi gerçekleştirmesi için yüksek sesli çağrıların ortaya koyduğunu kaydetti.

İsrail’in Tepkisi Meşru Değil

Açıklamada, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarının ardından İsrail’in Gazze halkına karşı savaş yöntemine destek veren bazı ülkelerin tutumundan derin endişe duyulduğu belirtildi. Raportörler, İsrail’in tepkisinin meşru olabilmesi için kesinlikle uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde olması gerektiğini, Gazze’nin bazı bölümlerde yeraltı tünellerinin bulunmasının, doğrudan hedef alınamayan veya orantısız şekilde zarar gören bireylerin ve altyapının sivil statüsünü ortadan kaldırmadığını ifade etti.

Ateşkes ve İnsani Yardım Çağrısı

Raportörler, kısa vadede İsrail ve Hamas’a ateşkes uygulaması yönünde çağrı yaparak, Gazze’deki insanlara acil ihtiyaç duyulan insani yardımın engelsiz bir şekilde ulaştırılmasına izin verilmesi gerektiğine işaret etti. Ayrıca, Hamas’ın rehineleri koşulsuz ve güvenli bir şekilde serbest bırakması gerektiğini, İsrail tarafından keyfi olarak gözaltına alınan Filistinlilerin derhal serbest bırakılması gerektiğinin de altını çizdi. Raportörler, işgal altındaki Filistin topraklarında BM denetimi altında uluslararası bir koruyucu yapının konuşlandırılması gerektiğini de kaydetti.

Kaynak: AA