Cemile Sultan Korusu’nda bir restoranda gerçekleştirilen galaya TAF Başkanı Fatih Çintimar, Balkan Atletizm Federasyonları Birliği Başkanı Slobodan Brankovic ve 24 ülkenin atletizm federasyon başkanları katıldı. Slobodan Brankovic ve Fatih Çintimar'ın konuşmalarıyla başlayan galada organizasyonu düzenleyen ülkelere teşekkür plaketleri verildi.

Galada 2023 sezonunda uluslararası yarışmalarla elde ettikleri başarılarla Balkan Atletizm Federasyonları Birliği tarafından yılın sporcusu seçilenlere ödülleri verildi. Yılın Erkek Sporcusu ödülünü Yunan olimpiyat şampiyonu Miltiadis Tentoglou ve Yılın Kadın Sporcusu ödülünü ise Tuğba Danışmaz aldı. 

"TÜRK ATLETİZMİ EN ÜST NOKTAYA ÇIKANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Türk atletizmi adına önemli bir gece olduğunu anlatan Çintimar, “Balkan Atletizm Galası ve aynı zamanda Balkan Kongresi, yarın da inşallah Türki Cumhuriyetler Atletizm Birliği’nin toplantısı yapılacak. Bugün burada 2023 yılının en başarılı sporcularının ödüllerini verdik. Yunan olimpiyat şampiyonu Miltiadis Tentoglou ve kadınlarda bizim sporcumuz Tuğba Danışmaz, bugüne kadar 14 metrenin üzerinde atlayan tek Türk kadın sporcumuz. Ülkemizde yapılan organizasyonda şampiyon oldu ve ödülü hak etti.

26 ülkeden atletizm federasyonu başkanları buradaydı. Türk atletizmi adına önemli bir geceydi. Gelen tüm misafirlerimize teşekkür ederim. Türk atletizmi en üst noktaya çıkana kadar mücadele edeceğiz. Türk atletizmi coğrafyamızı yönetiyor, öncülük yapıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE SPOR YAPAN İNSAN SAYISI ARTTI”

Hem organizasyon anlamında hem de başarı grafiği olarak üst düzey bir yıl geçirdiklerini belirten Çintimar, “Avrupa U23 Şampiyonası’nda 400 metre engellide altın ve gümüş bizim önemli bir başarıydı. Çin’de yapılan organizasyonda Üniversiteler Arası Şampiyona’da Çin’in ardından ikinci olduk. Salih Korkmaz’ın yürüyüşte kota alması, Ersu Şaşma’nın olimpiyat kotası alması bizim için önemliydi. Çalışmalarımız devam ediyor. Önemli maraton yarışları yapıldı. 300 bin kişi bu organizasyonlara katıldı. Türkiye’de spor yapan insan sayısı arttı. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Gençlik Spor İl Müdürlüklerimize, belediyelerimize teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. 

“TÜRK ATLETİZMİNİ ÖNEMLİ ŞEYLER BEKLİYOR”

Daha önceki yıllarda düzenlenen olimpiyatlarda final oynamayı hedeflediklerini ancak artık madalyanın amaçlandığını aktaran Çintimar, “Türk atletizmini önemli şeyler bekliyor. Dört madalya almayı hedefliyoruz. Daha önce ‘Final hedefliyoruz’ diyorduk, artık madalya almak istiyoruz, hedefimiz bu. Bunu hak ediyoruz. 2023’te uluslararası arenada bir hakemimiz vardı. 10 yıl önce girmiş Can Korkmazoğlu vardı. Onun yanına dört hakem daha ekliyoruz. Bunlar bizim için, atletizmin gelişmesi için önemli adımlar. Bunları geliştirmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Trabzonspor'dan üst üste üçüncü galibiyet Trabzonspor'dan üst üste üçüncü galibiyet

Organizasyon, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Kaynak: DHA