Saffet Sancaklı, MHP'ye Geri Döndü Saffet Sancaklı, MHP'ye Geri Döndü

Turizm Bakanı Ersoy ve CHP Genel Başkanı Özel arasında turizm bölgelerindeki altyapı yatırımları konusundaki gerilim devam ediyor. İki lider arasında yapılan açıklamalarda vergi gelirleri, atık su yönetimi, ve altyapı sorunları ön planda.

24 Kasım tarihinde Antalya'da düzenlenen 13. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasında turizm bölgelerinde yapılan altyapı yatırımları konusunda bir tartışma yaşandı. Bakan Ersoy, kongrede yaptığı konuşmada, büyükşehir belediyelerinin sorumluluğunda olan altyapı yatırımlarını üstlendiklerini belirtirken, CHP lideri Özgür Özel ise Antalya'nın Manavgat ilçesindeki bir kampta yaptığı konuşmada Bakan Ersoy'a CHP'li belediyelere iftira attığını iddia etti.

Özel'den Yanıt: Vergi Gelirleri ve Atık Suların Yönetimi Üzerine Açıklamalar

Özgür Özel, devletin Antalya ve Muğla belediyelerine kış nüfusuna göre katkı sağladığını belirterek, turist başına elde edilen vergilerin merkezi yönetim bütçesine aktarıldığını ifade etti. CHP lideri, "CHP'li belediyeler, 25 yıllık atık su bedelini merkeze çekme karşılığında arıtma tesisleri inşa ediyor. Bu tesisler 5 yılda kendini amorti ediyor; 20 yıl boyunca Antalya'nın vergileri Ankara'ya kayıyor" şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy'dan Açıklama: İddialara Yanıt Geldi

Bakan Ersoy, Özgür Özel'in sözlerine yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Turizm bölgelerindeki atık su arıtma tesislerinin yapım işleminin ilgili belediyenin meclis onayından geçerek karşılıklı imza ile devralındığını belirten Ersoy, ilgili belediyelerin bu yatırımları yapmamasının turizm bölgelerinde olumsuzluklara neden olduğunu vurguladı. Bakanlığın bu yatırımları üstlendiğini ve giderlerin tamamının da Bakanlık tarafından karşılandığını söyleyen Ersoy, atık su gelirlerinin miktarının ve alınma süresinin ilgili belediye ve Bakanlık tarafından hesaplanarak ortak mutabakat sonrasında belirlendiğini ifade etti. Ersoy, iddia edildiği gibi tesislerin 5 yılda amorti edilebilecek yapıda olmadığını belirterek, belediyelerin bu tesisleri kendilerine yapmamaları durumunda neden Bakanlık ile protokol imzaladıklarını sorguladı.

Bakan Ersoy'dan Tepki: Eleştirilere Cevap Geldi

Bakan Ersoy, Özgür Özel'in bölge ihtiyaçlarını karşılayan yatırımları eleştirmek yerine teşekkür etmesi gerektiğini ifade ederek, CHP liderine çağrıda bulundu. Ersoy, "Özgür Özel, kendi belediyelerine, el atmadıkları trafik, su ve diğer altyapı sorunları nedeniyle kızmalıdır. '5 yıl boyunca ne hizmet yaptınız' diye sorgulamalıdır. Yapılanlar ve yapılmayanlar ortadadır" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ