9 EYLÜL- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında bir konuşma gerçekleştiriyor.

Bahçeli'nin açıklamalarından bazı öne çıkan başlıklar şu şekildedir:

"Kurtuluş Savaşımızın büyük lideri, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının, tüm kahramanlarımızın anısını hürmetle, minnetle ve rahmetle anıyorum. Milli Mücadele'nin sonucunda bağımsız Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur. 29 Ekim 1923'e ulaşmak kolay olmadı. Birinci Meclis'in pencereleri camsızdı, çatısı kiremitsizdi, iç duvarları sıvasızdı. Meclis kürsüsünün arkasındaki duvarda çatlaklar vardı. Okul sıraları getirilmiş, odun sobaları kurulmuştu. Ankara'da kiralık ev bulunmuyordu ve olsa bile para yoktu. Milletvekilleri, 25 kişilik odalarda kalıyordu. Her milletvekili için 50 kuruş bağış toplandı ve tabldot sistemi başlatıldı. Tüm bu zorluklara rağmen Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Aziz Atatürk, Nutuk'ta Cumhuriyeti 'Milli hakimiyet esasına dayanan halk hükümeti' olarak tanımlayarak bu önemli kavramı açıklamıştır. Hedefi olmayan ve heyecanı olmayan bir mücadele başarıya ulaşamaz. Zorluklara karşı direnç gösteren milletimiz, tarihi iradesine ve yönüne sadık kalmıştır. Şimdi Türk tarihinde yeni bir dönemin eşiğindeyiz, kaderi ve kavşağındayız. Türk milleti ve Türkiye devleti geleceğin yüzyılına yönelik bir irade mesajını dünyaya iletmek için hazır ve inançlıdır. Yeni yüzyılda zaman ve mekan Türkiye'ye üstünlük sağlayacaktır. Türk ve Türkiye Yüzyılı başlamıştır.

Türk milleti, Cumhuriyet ile özdeşleşmiştir. 29 Ekim 2023 Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlanmıştır. Fener alayları, toplu yürüyüşler ve gösteriler, milli birlik ve beraberliğimizi parlayan bir meşale gibi yansıtmıştır. Havadan uçan jetlerimiz, karada yürüyen kahraman askerlerimiz ve İstanbul Boğazı'ndan geçen savaş gemilerimiz, düşmana güven, dostlara saygı ve saygınlık sunmuştur. Türk milleti işgal ve istilalara boyun eğmeyeceğini dünyaya ilan etmiştir. Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'nda dediği gibi: "Türklüğün unutulmuş büyük uygar kabiliyeti, yeni bir güneş gibi doğacak." Türk milleti ve dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı bir kez daha kutluyorum.

Türk milleti, yeni yüzyılı da şekillendirecektir. Amacımız, bu hedefin gerçekleşmesine hizmet etmektir. Türkiye Cumhuriyeti, egemenlik haklarını bin yıllık tarihsel birikim üzerine inşa etmiştir. Cumhuriyet, yeni bir rejim değil, sosyal ve kültürel gelişimin bir aşamasıdır. Demokrasi olmadan Cumhuriyet ayakta duramaz. Türkiye Cumhuriyeti, demokrasiyi güçlendiren bir sistemdir. Demokrasiye sırt çevirenler, sorumsuz ve mantıklı düşünmeyenlerdir.

CHP'li Ağbaba'dan, iktidara çağrı! CHP'li Ağbaba'dan, iktidara çağrı!

Muhalefetten benzer ifadelerle demokrasi eleştirileri geldi. Demokrasiyi anlamayan siyasetçiler, cumhuriyeti inkar etmek isteyenlerdir. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'İkinci yüzyılda Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandırdığımızda, huzurlu, güçlü, kültürel yapısı sağlam bir Cumhuriyet’i yeniden inşa edeceğiz' sözüne cevap vermek istiyorum. Cumhuriyet, demokrasi olmadan ayakta duramaz. Halkın egemenliğine dayalı bir Cumhuriyetin, demokrasiden yoksun olması düşünülemez."

Kaynak: HABER MERKEZİ